górne tło

Profilaktyka zdrowia

Radni z Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej dyskutowali podczas posiedzenia komisji o realizacji programów polityki zdrowotnej w 2016 roku.

Celem  strategicznym Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków” 2016-2018, który został przyjęty uchwałą RMK z 16 grudnia 2015 roku,  jest: przyczynienie się do poprawy zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców poprzez zapewnienie dostępności do usług medycznych w zakresie profilaktyki zdrowotnej, oddziaływanie na czynniki kształtujące zdrowie oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej.

W ramach Programu w roku 2016 realizowane były następujące programy polityki zdrowotnej: prewencja otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy; profilaktyka astmy i chorób alergicznych młodzieży szkolnej; profilaktyka wad postawy; wyrównywania dostępności opieki zdrowotnej w miejscu nauczania i wychowania na terenie Miasta Krakowa; profilaktyki następstw dysplazji stawów biodrowych; profilaktyki próchnicy u dzieci; szczepień ochronnych przeciw grypie po 65. roku życia; profilaktyki zakażeń meningokokowych dla dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy; profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla dzieci w wieku 0-3 lat, zamieszkałych w Gminie Miejskiej Kraków, uczęszczających do żłobków i przedszkoli oraz program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców Województwa Małopolskiego.

W 2016 roku realizowany był również Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który koordynuje Krakowska Rada Zdrowia Psychicznego. W jego ramach realizowane były: profilaktyka i terapia dzieci z autyzmem oraz profilaktyka głębokich nawracających zaburzeń psychicznych – „Pomoc w powrocie do zdrowego funkcjonowania psychicznego”.

Ogółem na programy profilaktyczne, realizowane przez Gminę Miejską Kraków wydano w 2016 r. 1 240 510 zł.