górne tło

Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle (370 cm) oraz trendu wzrostowego poziomu wody Prezydent Miasta Krakowa ogłosił na obszarze miasta Krakowa pogotowie przeciwpowodziowe.

O zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach prosimy na bieżąco informować Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tel. 12 616 59 99, fax. 12 413 89 66, e-mail: czk@um.krakow.pl.

Jak przewidują synoptycy, w najbliższych dniach opady w naszym regionie będą zanikać. Wzrośnie też temperatura powietrza.

Powódź zagraża – przygotuj się na jej nadejście

Powódź może nadejść nagle. Może zmusić Cię do opuszczenia domu lub w nim uwięzić. Co zrobisz, gdy zostaniesz pozbawiony: wody, żywności, gazu, elektryczności i telefonu? Lokalne służby nie są w stanie natychmiastowo udzielić pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. By nie dopuścić do takiej sytuacji:

1. Śledź prognozy meteorologiczne – w przypadku niepokojących zapowiedzi (spodziewanych nawałnic lub długotrwałych opadów deszczu) sprawdź drożność znajdującego się w pobliżu nieruchomości rowu, przepustu, itd. Jeśli jest zatkany lub zamulony wyczyść go, albo zgłoś taką konieczność do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (tel. 12 616 86 15).

2. Opracuj rodzinny plan powodziowy − wszyscy członkowie rodziny powinni wiedzieć co mają robić, kiedy pojawi się zagrożenie. W planie uwzględnij m.in. poziom, do którego podczas poprzedniej powodzi został zalany budynek. Ustal też sposoby opuszczenia pomieszczeń i wybierz najbezpieczniejsze miejsce w budynku, gdzie ewakuujesz rodzinę w krytycznej sytuacji. Wyznacz również miejsce i telefon kontaktowy (do rodziny lub znajomych, mieszkających poza terenem zagrożonym powodzią), pod którym będziecie zostawiać informacje o sobie, jeśli się rozdzielicie. Sporządź listę ważnych przedmiotów do zabrania i ustal podział obowiązków członków rodziny w sytuacji zagrożenia.

3. W bezpiecznym okresie przećwicz plan działania z rodziną, a w razie potrzeby uaktualnij go. Pozwoli to uniknąć paniki oraz spowoduje szybsze i skuteczniejsze działania.

4. Ubezpiecz siebie i dobytek!

5. Jeśli mieszkasz lub pracujesz na obszarach zagrożonych podtopieniami:

6. Przygotuj zestaw najpotrzebniejszych rzeczy:

7. Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci, osób chorych, starszych i niepełnosprawnych:

8. Zadbaj o bezpieczeństwo zwierząt domowych.

9. Wywieź samochód i inne środki transportu poza teren zagrożony powodzią.

10. Przenieś na wyższe kondygnacje wartościowe rzeczy z piwnicy i nisko położonych pomieszczeń.

11. Zabezpiecz substancje niebezpieczne i toksyczne (oleje, farby, lakiery, benzynę, itp.), aby nie spowodować zanieczyszczenia środowiska. W przypadku wydostania się substancji szkodliwych na zewnątrz natychmiast powiadom Straż Pożarną.

12. Jeśli to tylko możliwe opróżnij śmietnik i inne zbiorniki z nieczystościami.

13. Postaraj się zabezpieczyć budynek: