górne tło

Wyspiański wychodzi na pole

Wyspiański wychodzi na Pole! To inauguracja projektu "Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego". Poniżej przedstawiamy program wydarzeń organizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr J. Słowackiego i Kino Kijów. Zapraszamy!

10:00 – 13:00 - Rodzinna akcja sadzenia roślin Wyspiańskiego

plac przed Gmachem Głównym MNK, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: edukatorzy muzealni oraz ogrodnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zmieńmy plac w zieloną łąkę!

Zapraszamy do udziału w akcji wspólnego sadzenia roślin i ziół znanych z dzieł Wyspiańskiego. Zainspirowaliśmy się twórczością artysty, który czerpał ze świata natury szkicując rośliny napotkane w czasie wędrówek w podkrakowskich wsiach, czy projektując wystrój wnętrza kościoła franciszkanów. Z Państwa pomocą chcemy zmienić plac przed główną siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wspólnie z pracownikami z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie będziemy poznawać tajniki sztuki ogrodniczej w praktyce. Sadzenie odbędzie w miłym, kolorowym otoczeniu drzew owocowych, które staną przed gmachem, i kwiatów łąkowych. Dowiemy się nie tylko, które gatunki roślin zachwycały Wyspiańskiego, ale również w jaki sposób rośliny oraz zioła sadzić i o nie dbać.

WAŻNE INFORMACJE:

 

 

11:00 – 14:00 - Wędrowny warsztat szablonowy

Rozpoczęcie: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Trasa: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Słowackiego.

Zapraszamy do plenerowej akcji na ulicach Krakowa, aby wspólnie z artystkami stworzyć “malowany szlak Wyspiańskiego”. Nasz kolorowy, wędrowny warsztat szablonowy wyruszy spod Domu Józefa Mehoffera i będzie się przemieszczał ulicą Krupniczą, a następnie skręci w lewo, w Planty, aby zatrzymać się obok Teatru Słowackiego. Zapraszamy, aby dołączyli Państwo do nas w dowolnym momencie, zakasali rękawy i odbili na chodniku albo alejce parkowej szablon inspirowany twórczością Wyspiańskiego. Po drodze miniemy kilka punktów związanych z artystą, o których uczestnicy akcji dowiedzą się więcej dzięki obecności edukatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prowadzenie:

Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.

Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

WAŻNE INFORMACJE:

 

Spacery muzealne po Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego.

11:00 – 13:00 - Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem

13:00 – 15:00 - Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem

15:00 – 17:00 - Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem

WAŻNE INFORMACJE:

 

16.00-18.00 – Kino Kijów – „Wesele” w reż. A. Wajdy; Sala Studio; wstęp bezpłatny; ilość miejsc ograniczona

20:00 - Spektakl teatralny „Wyspiański wyzwala. Maski”, organizowany przez Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie.

Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1. Udział bezpłatny.

 

dolne t�o