górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

W tym tygodniu krakowskim życiem kulturalnym rządzi Festiwal Muzyki Filmowej! Jednak nie zapominajmy o innych wydarzeniach, których jest w naszym mieście co niemiara! Ich najlepszy skrót znajdziecie w weekendowym rozkładzie jazdy, zaczynamy!

Festiwal Muzyki Filmowej to prawdziwe święto w Krakowie! Przez siedem dni usłyszymy największe muzyczne przeboje światowego kina, w tym „Władcę pierścieni” Howarda Shore’a, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa oraz „Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka. W niedzielę obejrzymy nagrodzony jedenastoma Oscarami „Titanic” Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera graną na żywo. A to jeszcze nie koniec atrakcji! Po resztę odsyłamy na stronę festiwalu.

Teatr Ludowy pokaże w weekend spektakl w reżyserii Jacka Poniedziałka pt. „Kotka na gorącym blaszanym dachu”. W co może zamienić się uroczystość rodzinna, gdy  każdy z jej uczestników zostaje sprowokowany do podjęcia ostatniej walki w życiu: o pieniądze, godność, miłość, namiętność, życie i o prawdę w końcu. A to brutalna i bezwzględna walka, w której nikt nie zostanie oszczędzony i nikt tak naprawdę nie wygra. Dramaty Williamsa fascynują tak bardzo, bo ciągle w nich odnajdujemy i rozpoznajemy to, co dla nas najbardziej bolesne i dotkliwe. To klasyka dramatu światowego w reżyserii jednego z najlepszych polskich aktorów. Na scenie w niedzielę o godz. 19.00!

W ramach trwających do niedzieli Dni Izraela w Krakowie Teatr Barakah pokaże spektakl „Requiem” na podstawie dramatu Hanocha Levina. Dramat nazwany przez autora bajką o śmierci, jest nie tylko przepisaniem wybranych opowiadań Czechowa („Skrzypce Rotszylda”, „W parowie”), ale też zwróceniem uwagi na wspólną wrażliwość obydwu pisarzy, swoistym hołdem oddanym rosyjskiemu artyście. „Requiem” jest opartą na paradoksie przypowieścią, o powracającym w chwili śmierci świecie dzieciństwa, o równoczesnym doświadczeniu piękna natury i cierpienia (w czym Levin jest bardzo bliski wrażliwości romantycznej i ludowej), o rodzącym się, niemożliwym współczuciu w momencie poczucia własnej straty. Niedzielny spektakl dokładnie o godz. 19.00.

Wybiegniemy na chwilę w przyszłość, a dokładnie do poniedziałku, kiedy to swój spektakl „Pieśń gminna” pokaże Teatr Mumerus. Przestrzenią fabuły jest polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną. To spektakl muzyczny zrealizowany we współpracy z zespołem Strojone. Zobaczcie, nie pożałujecie! Spektakl pokazany będzie dokładnie o godz. 20.00 na Scenie Teatru Zależnego na Kanoniczej 1.

Po pięciu latach znowu na scenie! Ojciec Chrzestny polskiego stand-up’u Grzegorz Halama i jego wyśpiewane monologi o wszystkim, co dotyczy naszego życia. Na scenie pojawi się krzywe zwierciadło, w którym każdy widz będzie mógł się przejrzeć. Zapewniamy, że warto. Warto popatrzeć na siebie oczami „Pana Józka” – hodowcę kurczaków z Chociul, czy „Ochroniarza z supermarketu”. A po takim wieczorze będzie można żyć „Długo i szczęśliwie”, jak głosi tytuł programu Grzegorza Halamy. To wszystko już w niedzielę o godz. 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury. Polecamy!

Kino indyjskie jest jak masala: pełne smaków, odcieni i różnych gatunków. To egzotyczna mieszanka, która zadowoli każdego. Taki właśnie będzie Tydzień Kina Indyjskiego, który w piątek rozpocznie się w Kinie Ars. Obejrzymy nie tylko największe hinduskie produkcje ostatniego czasu, ale także popularne komedie, filmy akcji czy dramaty. Nie przegapcie! Seanse od 19 do 25 maja codziennie o godz. 20.00. Repertuar na stronie Arsu.

Kino pod Baranami z kolei zaprasza na Weekend z Millennium Docs Against Gravity, podczas którego zaprezentowanych zostanie sześć filmów dokumentalnych, pokazywanych w ramach 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Oderwij się!” – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne. Zobaczycie nagrodzony na festiwalu Sundance poruszający film „Ostatni w Aleppo", opowiadający o pracy Białych Hełmów w Syrii. Po szczegóły odsyłamy na stronę Kina pod Baranami.