górne tło

Ważne zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego

1 czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadza szereg istotnych zmian w procedurze administracyjnej. Celem jest usprawnienie i przyspieszenie procedur administracyjnych oraz stworzenie ram dla bardziej partnerskich relacji między obywatelami i administracją. Zmiany dotyczą postępowań, które będą wszczęte od 1 czerwca br., z wyjątkiem tzw. mediacji administracyjnej, która może być stosowana także w tych postępowaniach, które zostały wszczęte przed 1 czerwca.

W Kodeksie postępowania administracyjnego pojawiają się nowe zasady ogólne, w tym zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść stron, pewności prawa, proporcjonalności, bezstronności czy równego traktowania stron.

W sprawach nowych nowelizacja wprowadza możliwość składania ponagleń na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowań, składania żądań wydania przez organ II instancji decyzji rozstrzygającej sprawę merytorycznie zamiast decyzji uchylającej do ponownego rozpoznania, wydanie takich decyzji w II instancji będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego w specjalnej przyspieszonej procedurze.  

Do KPA została też wprowadzona ramowa procedura milczącego załatwiania spraw i procedura postępowania uproszczonego oraz instytucja tzw. zrzeczenia się prawa do odwołania, dzięki czemu decyzja będzie szybciej mogła stać się ostateczna i prawomocna.

Nowelizacja KPA likwiduje także obowiązek strony wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa, który dotychczas był koniecznym etapem warunkującym możliwość  złożenia skargi na uchwały rady gminy.