górne tło

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Witajcie w pierwszym dniu lata! Do wakacji zostało jeszcze parę dni, ale dzisiaj mamy najdłuższy dzień w roku, czyli świetną okazję, żeby go spędzić intensywnie. A jeśli przy tym skorzystacie z naszej kulturalnej mikstury, sił Wam wystarczy do późnej nocy! Sprawdźcie więc nasze propozycje.

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od desek teatralnych, choć oglądanych na ekranie. Kino Kijów.Centrum zaprasza na kolejną transmisję spektaklu z National Theatre w Londynie. O 19.00 zobaczycie „Heddę Gabler” Henryka Ibsena. „Nie wiem, jak żyć” – mówi świeżo poślubiona, a już znudzona małżeństwem bohaterka wielkiego dramatu norweskiego twórcy. Hedda i Tesman właśnie wrócili z podróży poślubnej i już w ich relacji nawarstwiło się wiele problemów i nieporozumień. Uwikłana w związek Hedda próbuje kontrolować ludzi wokół niej, aby poukładać swój własny świat. Dzieła Ibsena – „Dzika kaczka”, „Peer Gynt”, „Wróg ludu” – zmieniły oblicze współczesnego teatru. We wszystkich dominują postaci sprzeciwiające się konwenansom. O roli Heddy marzy chyba każda aktorka. W spektaklu National Theatre powierzono ją Ruth Wilson, laureatce Złotego Globu za serial „The Affair”. Dzieło mistrza realizmu psychologicznego wyreżyserował Ivo van Hove („Widok z mostu”).

Natomiast już całkowicie realnie, bo na Scenie Pod Ratuszem, Ludowy o 19.00 wystawia „Sąsiadów”. Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do wyremontowanego domu, pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii. Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami, sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru. Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych!

Zaś w Bagateli jeszcze tylko dziś na Dużej Scenie przy Karmelickiej zobaczycie Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa. Nowy Orlean pod koniec lat 40. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich przejeżdża tramwaj zgodnie z miejscowym zwyczajem nazwany „Pożądaniem”. Pewnego dnia wysiada z niego starsza siostra dziewczyny, zmysłowa Blanche DuBois, konfabulantka i nimfomanka. Ale czy na pewno możemy ją tak zaszufladkować? Wielopłaszczyznowa osoba Blanche wciąż budzi kontrowersje i sprzeczne uczucia. Przedłużająca się wizyta w domu siostry i szwagra powoduje rosnące napięcie między bohaterami, które nieubłaganie doprowadza do tragicznego finału. Spektakl miał wielki wpływ na zmiany w amerykańskim, a następnie światowym teatrze, grano go bez przerwy przez następne dwa lata. Sztuka do dziś wystawiana jest na całym świecie, na nowo adaptowana dla kina, telewizji i teatru, a nawet baletu. Początek o 19.15.

Czym może się skończyć nocleg w rzekomo nawiedzanej przez duchy zamkowej wieży? Powracający z wojny dwaj bracia składają przyrzeczenie pozostania w kawalerskim stanie, ale kiedy poznają piękne panny z sąsiedniego dworu, trudno im będzie dotrzymać obietnicy... Premierowe wykonanie „Strasznego dworu” odbyło się w Warszawie we wrześniu 1865 roku i opera, będąca syntezą staropolskiej kultury, przywołująca temat świetności XVIII-wiecznej Polski, wywołała wtedy prawdziwą manifestację patriotyczną zgromadzonej publiczności. Jak będzie dzisiaj, oceńcie sami, o 18.30 w Operze Krakowskiej, ul. Lubicz 48.

Rusza właśnie XXII Letni Festiwal Jazzowy! Na jednym z pierwszych koncertów festiwalowych usłyszycie niezwykle ciekawych artystów. O 20.00 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi dwukrotny laureat nagrody Grammy, ceniony pianista, aranżer i dyrygent Alan Broadbent. Macie nieocenioną okazję poznać niezwykły program „Songbook”, który zagra kwartet: Georgia Mancio, Alan Broadbent, Oli Hayhurst i Dave Ohm. Broadbent jest w ostatnich latach powszechnie podziwiany na świecie jako nadworny dyrygent i aranżer wielkiej Diany Krall. W krakowskim koncercie zaśpiewa Georgia Mancio, która ma równie piękny głos i podobny do Diany ciepły, wyrafinowany styl. Program całego festiwalu możecie zobaczyć TUTAJ.

Dla muzyków, grajków, a przede wszystkim dla wielbicieli dobrej muzyki dwa razy w miesiącu Teatr Barakah organizuje Folk Session – jam z przytupem! Od 20.00 macie więc okazję wziąć udział w jedynym w Krakowie otwartym i przyjaznym jam session w klimatach etno-folkowych. Będą dźwięki z Polski przeplatane z bałkańskimi, ukraińskimi, muzyką wschodu, Afryki i innych kultur. Szczególnie mile widziane są instrumenty niecodzienne, nieobecne w mainstreamie – flety, mandole, bandury, sazy a także te, których nazw nie potrafimy wymienić, bo ich nie znamy albo jeszcze nie istnieją, ale macie zamiar wystrugać je w piwnicach. Liczy się przede wszystkim folkowa szczerość i energia!

O jeszcze jednym, pełnym energii adresie na muzycznej mapie Krakowa warto też dzisiaj wspomnieć: Piękny Pies na Bożego Ciała. Jest miejscem drugiego dnia eliminacji do festiwalu muzyki niezależnej „Nowa Huta Alternative 2017”. Od 18.30 do późnej nocy będą tam występować zespoły prezentujące prawdziwy miks gatunków. Zagrają kolejno: Siaki (punk-rock, reggae, hip-hop), Lord Monar (heavy metal), Doomsday (thrash/groove metal), Wildstrike (heavy metal), White Matter (rock), By Accident (emotional post hardcore), oraz DPS Daj Pan Spokój (punk rock).