górne tło

Pyłochwytne rośliny trafią do szkół

Znamy wyniki aukcji „Rośliny kontra smog”, w której wzięli udział krakowianie. Wspólnymi siłami mieszkańcy zebrali 5700 złotych. W zamian krakowskie szkoły otrzymają ponad 40 tys. zł na zakup antysmogowych roślin. Autorami projektu byli Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Łukasz Wantuch, radny miasta Krakowa.

Aukcja na portalu Polak Pomaga odbyła się w kwietniu. Wymóg osiągnięcia zamierzonego celu był prosty: mieszkańcy musieli poprzez wpłaty internetowe zebrać minimum 5 tys. złotych. Po spełnieniu tego kryterium bank HSBC gwarantował, że dołoży do tej sumy 15 tys. zł, tyle samo zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej. Udało się i to z 700-złotową nadwyżką! Dodatkowo, market budowlany Castorama przy ul. Pilotów podwoił zebraną przez mieszkańców kwotę! Dzięki zbiórce już jesienią 35 krakowskich szkół otrzyma sadzonki i doniczki o łącznej wartości 32 tys. złotych (po 914 zł na placówkę).

W zbiórce pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Krakowie przy ul. Żabiej 20, którego uczniowie i rodzice zebrali 902 zł. W zamian placówka otrzyma sadzonki i doniczki o wartości 3723 zł z ziemią gratis. Drugie miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe nr 12, które zebrało 494 zł, dzięki aukcji otrzyma 2452 zł – na identycznych zasadach. Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 74 – z 435 zł, która w zamian dostanie sadzonki o wartości 2268 zł.

Poza tym wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy otrzymują:

Kraków jest pierwszym miastem Polsce, które przy udziale Urzędu Miasta włączyło się w ideę crowdfundingu. Taka inicjatywa ma dwie istotne zalety – mieszkańcy włączają się czynnie w walkę o czyste powietrze, a wspólne działanie wzmacnia funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Kampania miała na celu edukację dzieci w zakresie problemu zanieczyszczenia powietrza oraz sposobów, jakimi można walczyć z jego przyczynami i minimalizować skutki. Oprócz sadzonek do szkół zostanie przekazany również kompleksowy program edukacyjny na temat smogu, który dzieci będą realizować na lekcjach biologii.

dolne t�o