górne tło

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Zastanawiacie się, na co warto pójść, co zobaczyć i jak pożytecznie spędzić środę w naszym mieście? W dzisiejszym kulturalnym rozkładzie przygotowaliśmy dla Was najciekawsze atrakcje. Rezerwujcie czas w kalendarzu i przychodźcie!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od propozycji dla muzyków, grajków, ale przede wszystkim wielbicieli dobrej muzyki – każdego rodzaju! Dzisiaj wiele się dzieje w muzycznym Krakowie! MOCAK zaprasza na 17.00 na ostatni odcinek wykładów inspirowanych wystawą „Sztuka w sztuce”. Muzyka przyszłości stanowi podobno „echo muzyki minionej”. Być może dlatego również w muzyce wiek XX stał się czasem przemian, przewartościowań i zróżnicowań. Współcześni kompozytorzy idą naprzód, ale też podkreślają związki z tradycją – stosują w tym celu różne strategie przywoływania, stylizowania, gry konwencjami. W ten sposób podejmują próbę integracji tego, co dawne, z tym, co późniejsze. O nowych sposobach interpretacji obecności „muzyki w muzyce” opowie dr hab. Bogumiła Mika z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Energetyczną muzykę, okraszoną ryzykownymi akcjami i pięknymi samochodami zapewnią Wam pokazy przedpremierowe „Baby driver” w Cinema City! Zapnijcie pasy, dodajcie gazu i załóżcie słuchawki! Wyruszycie do ciemnego półświatka po dawkę emocji i dobrego humoru. Miłość, wolność i muzyka, czyli komedia kryminalna z Kevinem Spaceyem w jednej z głównych ról. Muzyka prowadzi przez życie utalentowanego młodego kierowcę (Ansel Elgort), który zarabia na życie udziałem w napadach. Inspiruje go i pomaga mu być najlepszym w tym, co robi. Gdy poznaje dziewczynę swych marzeń (Lily James), postanawia porzucić przestępczą przeszłość i zacząć żyć normalnie. Zmuszony przez swojego szefa, bossa mafijnego (Kevin Spacey), do udziału w z góry skazanym na niepowodzenie skoku, ryzykuje utratą wszystkiego, co dla niego najważniejsze – miłości, wolności i muzyki. „Baby driver” to bezpretensjonalny film z pogranicza gatunków z rewelacyjną ścieżką dźwiękową, która będzie nam towarzyszyć tego lata! Za scenariusz i reżyserię odpowiada Edgar Wright, twórca m.in. hitu „To już jest koniec”. Korzystajcie z okazji! Premiera filmu odbędzie się dopiero 7 lipca. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.

Nutę nostalgii odczujecie w Teatrze Variete! Wielbicielom, i nie tylko, klasycznego kabaretu, polecamy spektakl „Powróćmy do tamtych lat” w reżyserii Janusza Szydłowskiego. Spektakl przywraca świetność m.in. takich artystów, jak: Anda Kitschman, Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Konrad Tom. Mało kto wie, że wzruszające i optymistyczne songi: „Nie kochać w taką noc”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Nikt tylko Ty” czy „Madame LouLou” są właśnie ich autorstwa. Legendarne piosenki oraz mądre i zabawne wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Juliana Tuwima usłyszycie w interpretacji żywych legend polskiego kina i teatru: Anny Polony, Jerzego Treli, Tadeusza Huka, a także Marty Bizoń, Barbary Garstki, Karola Wolskiego i reżysera spektaklu – Janusza Szydłowskiego. Polecamy, początek o 19.00!

Śmiech zaprawiony refleksją zapewni Wam z kolei Ludowy na Scenie Pod Ratuszem. Od 19.00 będzie pokazywać komedię „Via-gra” Freda Apke, znanego i popularnego w Polsce niemieckiego dramaturga, którego sztuki zawsze bawią przewrotnością dialogów. Już sam tytuł tej tragikomedii przywodzi na myśl wiele wręcz groteskowych skojarzeń, a cóż dopiero jeśli wpisać go w kontekst związku starszego mężczyzny z młodszą kobietą z apetytem na życie. Każda taka historia ma wiele meandrów i szczegółów. Warto się w nie zagłębić korzystając z lekkiej, komediowej formy przedstawienia, w której życie mniej boli, a śmiech oczyszcza i wyzwala.

Jeśli lubicie jazz, to z pewnością wiecie, że właśnie dziś rozpoczyna się II Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany. Światowe gwiazdy i młodzi gitarzyści z całego świata ponownie spotkają się na konkursie poświęconym jednemu z najwybitniejszych polskich gitarzystów jazzowych. Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbywają będą w sali koncertowej PSM przy ul. Basztowej 9, ale organizatorzy zapraszają również na jam sessions z udziałem uczestników konkursu i zaproszonych gwiazd! Spotkania te będą co wieczór w Piwnicy pod Baranami. A początek już dziś! Szczegóły konkursu poznacie TUTAJ.

Jazzowe klimaty, ale z domieszką innych gatunków usłyszycie w synagodze Tempel! W kolejnym dniu Festiwalu Kultury Żydowskiej o 19.00 koncert zagra tam kompozytor i saksofonista Paul Shapiro! Ma wyjątkowy talent do łączenia żydowskiej tradycji muzycznej ze współczesnymi gatunkami, takimi jak jazz, soul i R&B. Oprócz autorskich projektów, długa jest lista artystów, z którymi Shapiro współpracował, a wśród nich m.in.: Lou Reed, David Byrne, Jay-Z, Anthony and the Johnsons. Jest jednym z tych twórców, których pasja i miłość do muzyki emanuje z każdej, pojedynczej nuty.

Z kolei w Teatrze Nowym na Krakowskiej 41 wystąpi Ori Alboher. Ulubieniec krakowskiej publiczności wraca ze świeżym, wydanym w tym roku albumem. Podobnie jak wcześniejsze nagrania muzyka, materiał na płytę został skomponowany i wyprodukowany wyłącznie za pomocą loopera. Trudna do jednoznacznego zakwalifikowania twórczość Oriego, orbituje pomiędzy elektroniką, R&B, popem i ambientem, dając doświadczenie obcowania z muzyką w jej surowym, organicznym wymiarze. Delikatny wokal artysty, harmonijne melodie a jednocześnie przesterowane ludzkie głosy oraz zdecydowane beaty wciągną Was głęboko w świat Oriego, dając z jednej strony poczucie intymności, z drugiej głębokiego niepokoju. Polecamy Wam ten emocjonalny spektakl, tym bardziej, że zobrazowany będzie wizualami Kiritana Fluxa. Kiritan Flux pracuje jako artysta wizualny i producent multimediów. Jego twórczość obejmuje zarówno VJ shows podczas najważniejszych imprez techno (TimeWarp, Sonus Festival), jak i bardziej konceptualne występy na żywo, wpisujące się w lokalny kontekst. Współorganizuje comiesięczne Scope Sessions w Berlinie. Dla Was wystąpi o 21.00!

I na koniec HEADZ, czyli przeniesiony na krakowski grunt cykl jerozolimskich imprez, goszczących zarówno lokalnych, jak i zagranicznych artystów eksperymentalnej sceny tanecznej, organizowany przez Raash Hour – kolektyw dj-ów, muzyków i twórców wizuali. Raash Hour tworzą podcasty, wydają muzykę oraz organizują różnorodne eventy muzyczne: od ekskluzywnych, zamkniętych wydarzeń po wielkie festiwale. Dla Was wystąpi Hynom – jerozolimski zespół, którego muzyka orbituje pomiędzy kosmiczną psychodelią, surową elektroniką i transowym groovem! Zaś o mocny after po koncercie zadba Gilli Tha Kid. A wszystko to w Alchemii, od 23.00.