górne tło

Wystawa fotograficzna Szlaku Architektury Drewnianej

Trwa 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Towarzyszy jej wyjątkowa ekspozycja fotograficzna prezentująca wybrane obiekty Szlaku Architektury Drewnianej. Niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 4 lipca o godz. 13 na placu im. ojca Adama Studzińskiego. Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce liczy 1500 km i obejmuje 255 zabytków. Powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego, a wszystkie obiekty są oznakowane tablicami.

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej. W 2013 roku do listy dopisano cztery cerkwie należące do Szlaku, są to: cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Celem jest prezentacja atrakcji turystycznych jakie oferuje Małopolska, a w szczególności Szlak Architektury Drewnianej. Wystawę będzie można oglądać do 16 lipca.

 

dolne t�o