górne tło

Otwarto Ogród Nadziei – to pamiątka po sesji UNESCO

W poniedziałek 3 lipca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Irina Bokowa – dyrektor generalny UNESCO, Hedva Ser – francuska artystka oraz Magdalena Gawin – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otworzyli „Ogród Nadziei” przy Bulwarze Kurlandzkim u wylotu al. Daszyńskiego.

– 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie  to dla nas, mieszkańców wydarzenie historycznej wagi. I cieszę się niezmiernie, że tę doniosłą, historyczną  chwilę uwieczni  „Ogród Nadziei”. My krakowianie pielęgnujemy tradycję i kulturę żydowską na wszelkie możliwe sposoby: poprzez wystawy i wydarzenia artystyczne, działalność wydawniczą, naukową, Marsz Pamięci, projekty realizowane w Centrum Kultury Żydowskiej, wreszcie dbałość o Kazimierz. Także poprzez słynny Festiwal Kultury Żydowskiej, który właśnie dobiegł końca. Dlatego piękny gest Pani Hedvy Ser jest dla nas nie do przecenienia – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

Hedva Ser – francuska malarka i rzeźbiarka o polsko-żydowskich korzeniach, uhonorowana tytułem Artystki UNESCO na rzecz Pokoju, a od tego roku także tytułem Ambasadora Dobrej Woli i Specjalnego Ambasadora Dyplomacji Kulturowej – podarowała miastu cztery rzeźby. Monumentalne konstrukcje z brązu powstały pod wpływem myśli kabalistycznej. Mają one symbolizować interpretację losów społeczności żydowskiej w Polsce.Jednak organizatorzy wydarzenia podkreślają także ich uniwersalne przesłanie dla wszystkich narodów. – Pierwsza z tych rzeźb nosi tytuł „Rozdarcie” i wyraża niewypowiedzianą grozę i ból. Mówi o tym, że człowiek może właśnie ten ból zadać bliźniemu. Druga nosi tytuł „Eksplozja”, trzecia „Pęknięcie”, ale pozostawiające miejsce na nadzieję. Jest ona odzwierciedleniem kruchości i siły życia, które stoi tu wraz z nami, jak ta rzeźba. Czwarta – „Odnowa i Pojednanie” pokazuje cuda, jakich doświadczyły te społeczności, które wracają do życia – powiedziała Hedva Ser.

Ogród Nadziei

Otwarcie Ogrodu Nadziei było imprezą towarzyszącą 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbywa się w Krakowie od 2 do 12 lipca 2017. Warto wiedzieć, że sesji UNESCO towarzyszy też wystawa pod Magistratem, którą mieszkańcy mogą oglądać od minionego weekendu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości na OTOFoto Kronice Miasta Krakowa