górne tło

Delegacja władz Strasburga i Polinezji Francuskiej z wizytą u Prezydenta Miasta

8 lipca 2017 r. u Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego gościli: Mer Strasburga Roland Ries, Ambasador Francji przy UNESCO Laurent Stefanini, Doradca Dyplomatyczny Mera Strasburga Julien Chiappone-Luccesi, Prezydent Polinezji Francuskiej Édouard Fritch, Minister Kultury Polinezji Francuskiej Heremoana Mamaatuaiahutapu oraz odpowiedzialny za media Thibaud Marais. W spotkaniu uczestniczył też Konsul Generalny Francji Frédéric de Touchet.

Mer Strasburga wyraził uznanie dla wysokiego poziomu przygotowania 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Temat dziedzictwa kulturowego jest niezwykle ważny również dla jego miasta, dlatego utworzono w nim Centrum Interpretacji, mające na celu ochronę skarbów kulturowych, bez wpływu na tempo rozwoju metropolii.

Strasburg jest stolicą europejską, podobnie jak Bruksela i Luksemburg i w przypadku każdego z tych miast postrzegamy Europę w różnych aspektach. Europę ekonomiczną i normatywną reprezentuje Bruksela, finansową i sądowniczą - Luksemburg, zaś Strasburg związany jest z prawami człowieka i Radą Europy. Te trzy osie działalności nie powinny jednak stanowić czynnika dzielącego Europę.

Prezydent Krakowa nadmienił, że Strasburg ceniony jest m.in. ze względu na dbałość o kwestię transportu publicznego, co jest punktem stycznym z Krakowem, także starającym się w tej dziedzinie podnosić jakość życia mieszkańców, z których ok. 100 tys. codziennie przemieszcza się do pracy spoza miasta. Rozwijamy linie tramwajowe i autobusowe; na mocy umowy z Marszałkiem Województwa – kolej aglomeracyjną. Będzie też analizowana ewentualna budowa metra. Z tematyką transportu wiąże się też kwestia czystości powietrza, co dla Krakowa jest równie istotnym tematem. Dlatego uruchomiliśmy sieć elektrycznych autobusów i planujemy, aby do końca 2018 r. cały tabor autobusów spełniał normy unijne Euro 5 i 6.

Prezydent Polinezji Francuskiej podkreślił wysoką wartość ponad 1000-letnich polinezyjskich zasobów kulturowych. Polinezję Francuską tworzy 118 wysp, z których 60 jest zamieszkałych, a to - podobnie jak w przypadku Krakowa i Strasburga - sprawia, że kwestia transportu jest dla tamtejszych władz też bardzo istotna.

Wszyscy Goście podkreślali bardzo ważną rolę samorządów podczas tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Mer Strasburga przytoczył szczyt COP w Kopenhadze, podczas którego takiej współpracy zabrakło, co przełożyło się na gorszy przebieg i rezultat. Z kolei szczyt w Paryżu przebiegł znakomicie m.in. dzięki współpracy z samorządami. Prezydent Krakowa podkreślił, że rozwój Polski zachodzi w znacznej mierze za sprawą działalności samorządów.

Zarówno przedstawiciele Strasburga, jak i Polinezji Francuskiej z dużą nadzieją i niecierpliwością oczekiwali pozytywnej decyzji wobec nominacji reprezentowanych przez nich obiektów kulturowych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dzisiaj już wiemy, że leżący na wyspie Raiatea w Polinezji Francuskiej kompleks Taputapuatea uznawany za centrum religijne wschodniej Polinezji został w niedzielę wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei dotychczasowy obiekt wpisany na Listę w 1988 roku, składający się z Grande-Ile, zabytkowego centrum miasta Strasburga, skupiającego się wokół katedry został rozszerzony o rejon Neustadt, nowe miasto, zbudowane pod niemiecką administracją w latach 1871─1918.

Zobacz zdjęcia: OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa