górne tło

Kulturalny wtorek w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Wtorek wprawdzie zapowiada się burzowo, ale nie brakuje nam ochoty na ciekawe spędzenie czasu! W mieście panuje wakacyjny urodzaj filmów, spektakli i gorących koncertów. Co więc tym razem możecie wybrać z naszego kulturalnego rozkładu? Oto on!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Bagateli możecie nadrobić zaległości teatralne: o 19.15 zobaczycie tam „Mayday”. Fajerwerki humoru, a zarazem pean na cześć męskiej zaradności, pomysłowości i intelektu. Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji. Historia wpadki bigamisty wydawałaby się dobrym tematem na tragedię, Cooney udowodnił, że to najśmieszniejszy temat na świecie. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy mężczyzną odkrywającym swą żonę w łóżku z jego najlepszym przyjacielem w farsie, a mężczyzną znajdującym swą żonę w łóżku z jego najlepszym przyjacielem w tragedii. Reakcja męża w każdej ze sztuk powinna być taka sama. Różnica polega na reakcji publiczności, a nie męża. Tak twierdzi Ray Cooney, autor najbardziej kasowych i z pewnością najśmieszniejszych fars, jakie powstały na Wyspach Brytyjskich w ciągu ostatnich lat i szturmem zdobyły teatry Europy Zachodniej i Broadwayu.

Natomiast na Scenie Pod Ratuszem usłyszycie „Zwierzenia pornogwiazdy”. Eric Bogosian sięgnął w tej sztuce po gorący od wielu lat temat reality show. W Polsce tę formę medialnej rozrywki poznaliśmy dzięki takim programom, jak Big Brother, Agent, Bar, czy Dwa światy. Teraz zmieniły się tytuły telewizyjnych show. Widzowie śledzą z zapartym tchem zmagania kandydatek na żonę rolnika czy przyszłych modelek w Top Model. Wszystkie te osoby tak, jak bohater Bogosiana, z anonimowych zwykłych ludzi stają się medialnymi gwiazdami. Nie zdają sobie często sprawy, jaka jest tego cena: sprzedaż swojej prywatności, a nawet intymności. Ten mocny tekst i bezwzględna diagnoza naszego na wskroś medialnego świata rozpoczyna się o 19.00.

Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, będzie o 19.00 miejscem spotkania krakowskich tancerzy specjalizujących się w tańcach dawnych z amerykańskim artystą tworzącym swoje projekty w oparciu o język tańca współczesnego i multimedia. „Kazimir – nasz ślad”, czyli Cracovia Danza & DNAworks USA w Teatrze Nowym na Krakowskiej 41: multimedialny spektakl taneczny, wykreował Adam McKinney z Danielem Banksem i Laurą Bustillos. McKinney tworzy z nimi organizację DNAWORKS. Spektakl opowiada o tożsamości, nawiązując do żydowskich i afrykańskich korzeni artysty, a równocześnie jest próbą dialogu z publicznością, reprezentującą współczesność.

Aktorzy na usługach publiczności: wszystko dla niej, czyli dla Was! Dzisiaj na Waszych usługach będzie Kabaret Hrabi – w teatrze Variété od 19.00 z „Cyrkuśnikami”. „Patrzcie, idzie nasz miejscowy cyrkuśnik!” – lata temu usłyszał Dariusz Kamys, wchodząc do sklepu spożywczego. Zobaczcie i Wy, co to takiego, te cyrkuśniki.

Na Brackiej nie tylko pada deszcz! W Nowej Prowincji o 19.00 spotkacie się tam z Anną Grochowską, która zaprowadzi Was na Krupniczą do najsłynniejszego Domu Literatów! To ona napisała „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” – opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku pomieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury. Mieszkali tu choćby: młodopolanin Artur Górski, sprawująca pieczę nad spuścizną Witkacego wdowa Jadwiga Witkiewiczowa, Anna Brzozowska – córka Stanisława Brzozowskiego, „papież awangardy”, czyli Tadeusz Peiper, a także reprezentanci pokolenia roku 1910, pokolenia Kolumbów, pokolenia „pryszczatych”, pokolenia ’56, Nowej Fali, wreszcie pokolenia ’76. Mieszkały tu tak ważne nazwiska jak: Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych. W okraszonej licznymi anegdotami książce znajdziecie historię Domu Literatów, sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzycie się najbarwniejszym lokatorom. Gościem specjalnym spotkania będzie Bronisław Maj, a poprowadzi je Malwina Mus.

Jak przygotowuje się fantasias, czym są blocos i jaka jest moda praia? Jeżeli chcecie znać odpowiedzi na te i inne pytania, a także dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwy brazylijski karnawał, co najlepiej zjeść na plaży i jak się na nią ubrać, zapraszamy dziś do kawiarni Bonobo na Małym Rynku! Od 19.00 możecie odbyć podróż po Brazylii! „Brazylia. Po radosnej stronie”. Spotkanie, połączone z pokazem zdjęć i wesołymi brazylijskimi opowieściami, poprowadzi Kamila Skupień: entuzjastka kultury latynoamerykańskiej, członek Koła Naukowego Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Jagiellońskiego.