górne tło

Kulturalny wtorek w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Wakacje to czas odpoczynku głównie dzieci, ale nastrój udziela się także i dorosłym – budzi się wtedy w nas dziecko i wspominamy podwórkowe gry i zabawy. Możemy Wam pomóc przypomnieć sobie, jak smakuje beztroska! Okazji dziś nie brakuje: mamy w zanadrzu pogodne komedie i energetyczne, gorące południowe rytmy, macie też szansę bezkarnie zamalować szkolną kredą płyty chodnikowe, realizując swoje artystyczne wizje. Co więc wybierzecie tym razem?

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek błyskotliwa komedia w wydaniu teatralnym: Bagatela na Karmelickiej o 19.15 pokaże „Najdroższego”. Ten spektakl rozchmurzy najbardziej nawet naburmuszoną twarz! Arcymistrz francuskiej komedii Francis Veber wplątuje swojego bohatera w kłopoty. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, który jednocześnie stracił żonę i pracę, nieoczekiwanie staje się właścicielem ogromnej fortuny. W prawdzie tylko na niby, lecz to nie przeszkadza inspektorowi podatkowemu wszcząć kontroli nieistniejących finansów Pignona, a byłej żonie i dawnym przyjaciołom – nagle zainteresować się jego losem… Błyskotliwe dialogi, nieoczekiwane spotkania, zaskakujące zwroty akcji, a przede wszystkim humor w najlepszym stylu.

Pamiętacie, jak w latach szkolnych obwieszaliście swoje pokoje plakatami idoli? Jeśli macie ochotę jeszcze raz to przeżyć, idźcie pod Barany! Od 12.00 do 19.00 w Kinie Pod Baranami odbywać się będzie dziesiąta edycja Plakatobrania – cyklicznego kiermaszu plakatów filmowych, towarzyszącego Letniemu Taniemu Kinobraniu. Organizatorzy ponownie otwierają swoje archiwum, kryjące liczne niespodzianki, może znajdziecie tam brakujący element kolekcji?

Chociaż seanse filmowe ze ściszonym dźwiękiem i nie do końca zgaszonym światłem już wrosły w krajobraz Krakowa, to Kika na Krasickiego 18 oferuje w tej kwestii nową jakość. Kinomani mają tam okazję cieszyć się sztuką filmową wraz z dziećmi. To kino-kawiarnia budowana z myślą o milusińskich, w związku z czym w kawiarni znajduje się przytulny, intymny pokój dla mamy i niemowlaka. I co ważne, Kika znajduje się tylko 3 stopnie nad poziomem gruntu! Dzisiaj o 18.00 zobaczycie Mężczyznę imieniem Ove”. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...  Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Zdobył między innymi Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej europejskiej komedii, był nominowany do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego oraz za najlepszą charakteryzację.

Wakacyjny wtorek – z dziećmi, albo i sami, możecie też spędzić w Muzeum Etnograficznym na Wolnicy na warsztatach „Etnokonkretno”. To zaproszenie do wspólnej podróży i odkrywania świata – do dalekich, mniej znanych krajów, ale również do wnętrza Ziemi i w Kosmos. Zgłębicie nowy temat i zdobędzie cenne umiejętności, przydatne w podróży. Szczegółowy program zobaczycie TUTAJ.

Aleja Róż to jeden z najbardziej znanych punktów reprezentacyjnych Nowej Huty. To miejsce spotkań mieszkańców i ulubione miejsce zabaw dzieci. W cieniu na ławeczkach odpoczywają seniorzy, a na nagrzanej słońcem płycie dokazują dzieciaki. I to właśnie tę szarą płytę placu pomiędzy Centrum B a Centrum C chcemy możecie dziś odmienić! O 17.00 zacznie się tam szalone Wielkie kredobranie, czyli akcja ozdabiania alei Róż. W ruch pójdą kolorowe kredy i szablony. Na płytach chodnikowych możecie do woli rysować, pisać i kolorować. Zaproszeni są wszyscy: duzi, mali, smutni, weseli, z talentem i bez niego – nie ma wyjątków!

Mamy też coś do zaproponowania fanom muzyki. O 20.00 Apoteka na Meiselsa zaordynuje wam wybuchową, latynoską mieszankę w wykonaniu grupy La Fanfaria Del Capitan: folk, rock, reggae, muzyka cygańska, bałkańska, piracka. Podobnie, jak załoga piracka, muzycy podróżują po całym globie! Dzięki wyjątkowej kombinacji mieszanych rytmów latynoamerykańskich i bałkańskich inspirują i zachwycają cały świat. Ale to nie tylko muzyka, to szczególny styl życia pełnego pasji. Taniec z dużą ilością zabawy i pozytywnej energii. Zespół powstał w 2006 w Buenos Aires. Mieli mnóstwo koncertów w Europie, Ameryce Południowej, Rosji, Chinach i Japonii; rocznie dają ponad 100 koncertów!

W Warsztacie na Zabłociu macie zapewnione trochę inne brzmienia. Krakowskie poppunkowe, punkrockowe, melodyjne granie w wykonaniu Topsy Turvy’s i CF98. Istnieją jakieś 13 lat, więc nawet sporo razem wytrzymali. Podobno podczas ich koncertów powstaje wielka ochota pojeździć na desce, rowerze i napicia się drinka pod palmą. Sprawdźcie sami, początek o 20.00!

Kraków teraz jazzem stoi, albo raczej brzmi. Dzisiaj o 20.00 w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego w Radiu Kraków odbędzie się bezpłatny koncert specjalny laureatów Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Wystąpią Stephan Braun (wiolonczela) i Mateusz Smoczyński (skrzypce). Mateusz Smoczyński i Stephan Braun są jednymi z najlepszych na świecie muzyków stosujących niekonwencjonalne techniki gry na instrumentach smyczkowych. Sposób gry jest dla nich bardzo charakterystyczny i pozwala osiągać jedyne w swoim rodzaju brzmienie, rytm i groove. Obaj są uznanymi i wziętymi improwizatorami. Smoczyński występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie, współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Natalia Kukulska czy Anna Maria Jopek. Stephan Braun natomiast wielokrotnie występował z NDR-Bigband, Schauspielhaus Hamburg oraz Berliner Ensamble; grał m.in. z takimi nazwiskami, jak Melody Gardot, Nilse Landgrenem, Gil Goldstein, Chris Hinze, Don Thomson, Till Broenner, Giora Feidman i Kristjan Randalu.