górne tło

Maraton światowego dziedzictwa w Krakowie

Tegoroczna, 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 2–12 lipca. Polska po raz drugi w historii została członkiem Komitetu, lecz pierwszy raz dostąpiła zaszczytu bycia państwem-gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, który jest głównym organem wykonawczym Konwencji UNESCO – Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury.

Spotkania Komitetu Światowego Dziedzictwa należą do elitarnej grupy najbardziej prestiżowych wydarzeń, które co roku odbywają się na świecie. To także niezwykle skomplikowane przedsięwzięcia logistyczne. Przedstawiciele 21 państw-stron, wybieranych spośród 193, które podpisały Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego (1972 r.), odpowiadają za wdrożenie Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, dysponują środkami Funduszu światowego dziedzictwa, a także podejmują decyzje o wpisaniu obiektów na Listę światowego dziedzictwa.

Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku wśród pierwszych 12 obiektów znalazła się historyczna część Krakowa, obejmująca Stare Miasto, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.

Wyzwania

Najważniejsze światowe organizacje i instytucje realizowały już swoje wydarzenia w ICE Kraków. UEFA, ABSL, międzynarodowe stowarzyszenia to podmioty, które zaufały Krakowowi i zespołowi Centrum Kongresowego. 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO była jednak najdłuższym i najbardziej zaawansowanym logistycznie spotkaniem, jakie do tej pory odbyło się w ICE Kraków.

Przygotowania do wydarzenia trwały siedem miesięcy, w trakcie których odbyły się dwie oficjalne wizyty przedstawicieli UNESCO oraz ponad 20 wizyt studyjnych organizatora, podwykonawców i koordynatorów prac z różnych zakresów. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator ICE Kraków, oddelegowało do prac nad sesją siedem osób z różnych działów i departamentów (prawny, techniczny, sprzedaż, realizacja i produkcja). Dedykowana obsługa była dostępna non-stop, służąc swoim doświadczeniem oraz znajomością obiektu i uwarunkowań prawnych.

Metamorfoza przestrzeni

Na potrzeby realizacji sesji każda przestrzeń ICE Kraków została specjalnie zaaranżowana:

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo uczestników sesji było dla organizatorów wydarzenia priorytetem. Przez kilka miesięcy odbywały się systematyczne narady i spotkania specjalnie powołanego sztabu. Policja, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna, straż miejska, straż graniczna oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i innych instytucji państwowych i samorządowych (Sanepid, Pogotowie Ratunkowe, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Krakowskie Biuro Festiwalowe) to tylko niektóre z podmiotów, które odpowiadały za przygotowanie obiektu do sesji. W ICE Kraków przeprowadzono kontrole stanu bezpieczeństwa pożarowego i sanitarnego, ćwiczenia straży pożarnej wraz z symulacją zagrożenia, a bezpośrednie sąsiedztwo Centrum Kongresowego objęto strefą ze ścisłą kontrolą dostępu.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i standardy UNESCO było to pod względem zabezpieczenia obiektu najbardziej zaawansowane wydarzenie, jakie do tej pory odbyło się w ICE Kraków.

Sesja w liczbach

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Centrum Kongresowe ICE Kraków powstało, by realizować właśnie takie wydarzenia jak 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt może gościć najbardziej prestiżowe, światowe imprezy kongresowe. Zarówno pod względem dostosowania obiektu do wymogów organizatora, jak i pod względem standardów obsługi, zespół ICE Kraków jest gotowy podjąć się każdej realizacji. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta!

Komentarze:

Zobacz także: