górne tło

Zapraszamy na piąty tydzień Letniego Taniego Kinobrania

Do końca sierpnia trwa 11. edycja Letniego Taniego Kinobrania. W piątek, 28 lipca, rozpocznie się piąty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego, podczas którego twórcy filmowi przekonywać będą widzów Kina Pod Baranami, że „Życie jest piękne”. Na ekranie m.in.: Leonardo DiCaprio, Kenneth Branagh, Julianne Moore, Kate Winslet, Adam Driver, Omar Sy i Ralph Fiennes.

W nadchodzącym tygodniu na ekranach Kina Pod Baranami pojawią się postaci, których działaniami kieruje prawdziwy głód życia. Matthew McConaughey w opartym na faktach filmie „Gold” wcielił się w postać biznesmena, który porzuca świat wygód i luksusów, by w indonezyjskiej dżungli szukać złota. Odpoczywający na greckiej wyspie Tilda Swinton i Matthias Schoenaerts będą musieli zmienić swoje plany, kiedy na ich drodze staną wiecznie „Nienasyceni” Ralph Fiennes i Dakota Johnson w zmysłowym filmie Luki Guadagnino. W „Celebrity” Woody’ego Allena Kenneth Branagh i Judy Davis rozwiodą się po 16 latach małżeństwa, szukając szczęścia w świecie sławy i kronik towarzyskich. Partnerują im m.in. Charlize Theron i Leonardo DiCaprio.

Piękno życia pomagają docenić pełne wzruszeń oraz iskrzące poczuciem humoru opowieści o prawdziwej przyjaźni, a w przypadku bohaterów tego tygodnia są to przyjaźnie wyjątkowe. François Cluzet jako sparaliżowany milioner oraz opiekujący się nim chłopak z przedmieścia, w którego wcielił się Omar Sy pokazują, że są właściwie „Nietykalni”. Robert Redford i Nick Nolte ani myślą o emeryturze. Zamiast tego wybiorą się na pełen przygód „Piknik z niedźwiedziami” na słynnym Szlaku Appalachów.

Intensywne przeżycia bywają często bolesne. W tych najtrudniejszych momentach łatwo zapomnieć o tym, że kiedyś znów będzie można cieszyć się życiem. Takim doświadczeniem jest choćby strata bliskiej osoby, o czym doskonale wie „Samotny mężczyzna” w filmie Toma Forda. Reżyserski debiut słynnego kreatora mody zostanie zaprezentowany z unikatowej taśmy 35 mm. W roli głównej wystąpił nominowany za tę kreację do Oscara Colin Firth, któremu towarzyszą Julianne Moore, Matthew Goode i Nicholas Hoult.

Z osobistą tragedią musi sobie poradzić pracownik nowojorskiej firmy reklamowej, w którego wcielił się Will Smith. Dzięki listom pisanym do Miłości, Śmierci i Czasu ponownie odnajdzie „Ukryte piękno”. Jak mówi jedna z bohaterek filmu „Fukushima, moja miłość”: „Tęsknota to życie z duchem. Jest ciągle przy Tobie. Duch kogoś, kogo utraciłaś”. To opowieść o dwóch kobietach, których przypadkowe spotkanie pomoże odzyskać spokój ducha i docenić życie po przeżytej traumie.

Niektórym ludziom potrzeba wielu lat, aby z odpowiedniej perspektywy dostrzec „Wielkie piękno”. Dojrzali bohaterowie filmów Paolo Sorrentino konfrontują się w tym tygodniu ze swoim dotychczasowym życiem. Zrozumieją wreszcie czym była dla nich „Młodość” i czego chcą naprawdę. Ich rozterki w sposób mistrzowski prezentują na ekranie m.in. Michael Caine, Harvey Keitel i Jane Fonda. Film „Wielkie piękn” będzie prezentowany we współpracy z Education First - International Language Centers.

Spojrzenie wstecz oferuje również wspaniałe „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore, którego bohater sięga pamięcią do czasów dzieciństwa, kiedy źródłem prawdziwej radości było kino. Nic tak nie podkreśla dziecięcego zachwytu, jak towarzysząca filmowi muzyka autorstwa Ennio Morricone.

Twórcy filmowi coraz częściej zwracają się ku prostym historiom, szukając piękna życia w drobnych elementach, które na co dzień wielu ludziom trudno dostrzec. „Paterson” z filmu Jima Jarmuscha to kierowca autobusu, który pisze wiersze o codziennych przyjemnościach. Czerpie radość ze szczegółów umykających być może jego pasażerom. Japończycy również potrafią docenić ulotne piękno przemijających chwil. Dla nich powodem do szczęścia może być coś tak prostego, jak „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Oszałamiające obrazami natury „Królestwo” - dokument twórców Mikrokosmosu, to doskonały film nie tylko dla miłośników przyrody. To również dowód na to, że czasami wystarczy się tylko rozejrzeć, by dostrzec urodę otaczającego nas świata. Uważność wymaga zatrzymania się i refleksji, pozwala skupić się na tym co naprawdę ważne. Słowa są wówczas niepotrzebne, jak w nominowanym do Oscara filmie „Czerwony żółw”. To pozbawiona dialogów animowana baśń dla dorosłych wprost z legendarnego Studia Ghibli, która oczarowała widzów na całym świecie.

Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych!

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.