górne tło

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Upał nie odpuszcza, przygotowaliśmy więc kilka propozycji dla tych wszystkich, którzy planują dzisiaj leniwie odpoczywać w zacienionym i chłodnym miejscu w towarzystwie ambitnego kina albo nowoczesnych, mocnych brzmień. Ale w naszym rozkładzie każdy coś może znaleźć – zapraszamy! Czytajcie, wybierajcie i korzystajcie!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od dużego ekranu, ale niestandardowego, bo w letnim wydaniu! Nic nie stoi na przeszkodzie, by odpoczywając na wygodnym leżaku, delektować się kinematografią na najwyższym poziomie. Jest sporo takich miejsc, dzisiaj na przykład możecie zajrzeć na Dolnych Młynów do Tytano. Tam, w ramach filmowiska, organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości i Samo Ż poznacie problemy smart city, wpływu ludzi na miasta i miast na ludzi, życia we współczesnych miastach i tego, w jaki sposób można je poprawić. O 20.30 rozpocznie się projekcja filmu Michaela Glawoggera, Megamiasta” – 12 opowieści przedstawiających smutną i brudną stronę miejskiego życia. Zastanawialiście się czasem, w jaki sposób żyją i próbują przetrwać w wielkomiejskiej dżungli nędzarze, uliczni handlarze, młodociani narkomani czy prostytutki? Tutaj znajdziecie odpowiedź – na przykładzie największych metropolii świata.

Też pod gołym niebem, ale na dziedzińcu pałacu Pod Baranami, o godz. 22.00 odbędzie się pokaz w ramach Letniego Taniego Kinobrania. Na ekranie „Dziewczynka w trampkach” – opowieść o odważnej dziesięciolatce, walczącej o swoją niezależność w zdominowanej przez mężczyzn Arabii Saudyjskiej.

Zobaczcie zwiastun filmu:

 

 

 

Plenerowo i tarasowo zarazem spędzicie czas w kinie Agrafka, poznając „Ścieżki miłości”. Projekcje pod gwiazdami zaczynają się o 21.30. Dzisiaj „Zjednoczone stany miłości”. Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz), prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka) jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Nie zapominamy, że lubicie też teatr, a w wakacje nadal gra Bagatela. O 19.15 idźcie więc koniecznie na Sarego 7! Czeka tam Was sesja „Boskiej terapii”. Do psychologa trafiają różni pacjenci. Zdarzają się przypadki ludzi, którzy uważają się za kogoś innego – na przykład za Boga... Urojenia to częste objawy schizofrenii czy psychozy, ale co, jeśli pacjent to rzeczywiście Stwórca, który w dodatku od dwóch tysięcy lat cierpi na depresję? W dwuosobowej psychodramie rozgrywającej się w przestronnym gabinecie Bóg rozlicza się ze swojej działalności. Psychoanalityk Ella, która jest zdeklarowaną ateistką, początkowo sceptycznie przyjmuje zwierzenia wyjątkowego pacjenta i chce wysłać go do psychiatry. Dopiero po jakimś czasie przekonuje się, że warto rozpocząć z nim terapeutyczną rozmowę: pełną złośliwości, błyskotliwego humoru, ale i wzajemnego zrozumienia. Czy terapia odniesie skutek? Przekonajcie się sami.

Na Dolnych Młynów możecie oglądać filmy, ale jest to przede wszystkim mekka muzyki przeróżnych gatunków. W ZetPeTe o 21.00 szykuje się wielka gratka dla miłośników jazzu: Nat Osborn Band! To zespół z Brooklynu, który prężnie krąży po obu stronach Atlantyku. Osborn „pisze inteligentne, perkusistyczne melodie, które łączą starą szkołę z czasów Gershwina o zdecydowanie nowocześniejszej wrażliwości”. Zespół składa się z mistrzowskich młodych muzyków, którzy przynoszą własne oryginalne wartości do pieśni Osborna. Nat Osborn urodził się i mieszka w Nowym Jorku. Niespokojna energia miasta jest w jego krwi i jego muzyce, niesie ją ze sobą niezależnie od tego, w jakiej części świata występuje. Jego styl jest, podobnie jak Nowy Jork, eklektycznym połączeniem wpływów: szczypta duszy i silne dawki funku, jazzu i indie-rocka są mieszane w ekscytujący i żywy oryginalny dźwięk. Zapraszamy na niesamowite wrażenia muzyczne!

Z kolei w Żydowskim Muzeum Galicja, na Dajworze o godz. 19.30 wystąpi duet The Missing Part. Ich cechy to niebywała wrażliwość, kunszt oraz – co dziś coraz rzadziej spotykane – prawda. Prawda w muzyce, w słowach, prawda w emocjach. Akustyczny duet tworzą Natalia Kwiatkowska (od dwóch lat uznawana jest za najlepszy bluesowy wokal kobiecy w Polsce) oraz Robert Kapkowski (Kraków Street Band – finalista 10. edycji „Must be the Music”). Razem występują także w bluesowym Cheap Tobacco. Dzisiaj, na bezpłatnym koncercie promować będą swoją najnowszą płytę, na której prócz autorskich kompozycji, znajdziecie m.in. zaaranżowany na nowo przebój „Miłość ci wszystko wybaczy”. Warto, naprawdę!

Swój czas dla Was będzie miał także Jacek Wójcicki, który po 23-letniej przerwie wydał płytę z nowymi piosenkami. „To jak zostać ojcem w późnym wieku. Podobno takie dziecko bardzo się kocha” – mówił artysta w jednym z wywiadów o albumie „Zaklinam czas”. Usłyszycie go w teatrze Variete w ramach III Tygodnia Piosenki. Początek o 19.00.

Erupcja chaotycznego hałasu, hipnotycznych psychodelicznych rytuałów, spontanicznie improwizowanych gier, a zwłaszcza pozbawionych znaczeń wokaliz i charyzmatycznych glosolalii czeka na Was od 20.00 w Bazie na Floriańskiej 15. Wystąpi bowiem Arma Agharta, litewski artysta-performer, którego dźwiękowe działania sytuują się gdzieś pomiędzy dadaizmem, improwizacją i zupełnie poważną muzyką współczesną. Podczas performansów używa głosu oraz starej sowieckiej elektroniki i przeróżnych obiektów akustycznych. Nie bez znaczenia jest też performatywna strona jego występów: Arma za każdym razem prezentuje się w innym, absurdalnym stroju i przygotowuje pełną dadaistycznego humoru choreografię, dzisiejszy występ nazwał enigmatycznie „Micromelancolie”.

A jeśli lubicie dobry, klasyczny rock to idźcie na Sławkowską do Jazz Rock Cafe. O 21.30 zacznie się „Classic Rock Night VII”. Pryzmat rozszczepi wiązkę światła po raz siódmy. Spektrum: Pink Floyd, AC/DC, Led Zeppelin, The Doors, Deep Purple, Black Sabbath, The Rolling Stones...