górne tło

„Tańczące wachlarze” na finał Festiwalu Tańców Dworskich

Od niedzieli trwa w Krakowie 18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. 6 sierpnia, odbędzie się jego wielki finał – przez całą niedzielę w kilku lokalizacjach zabytkowego centrum Krakowa będą odbywać się pokazy i spektakle, a dzięki tańcom ożyją zabytki.

Podczas dwóch finałowych wieczorów, na Rynku Głównym zobaczymy wielkie widowiska plenerowe – „Tańce tysiąca i jednej nocy” oraz „Tańczący wachlarz”.

Na scenie wystąpią, goszczące w Polsce po raz pierwszy, koreańskie tancerki Chum-Sarang Arts Academy pod wodzą Jang Tae Yun, które z towarzyszeniem zespołu muzycznego Jeolla Samhyenyukak wykonają tradycyjne dworskie tańce z wachlarzami.

W niedzielę, 6 sierpnia o godz. 20:00, balet Cracovia Danza zaprezentuje „Tańczący wachlarz” – spektakl, w którym tytułowy rekwizyt wystąpi w różnych odsłonach – renesansowej, tureckiej, hiszpańskiej, a w końcu artyści Baletu wcielą się w żywe tańczące wachlarze.

Na Rynku Głównym czekają na publiczność jeszcze inne atrakcje – przede wszystkim spektakularne pokazy żonglowania flagami w wykonaniu grupy Rione Santo Spirito z Ferrary oraz pokazy zespołów tanecznych. Na scenie zaprezentują się m.in. uczestnicy warsztatów, które odbywały w ramach festiwalu od poniedziałku do piątku, a także młodzieżowe zespoły z Białegostoku, Mikołowa czy Lęborka.

Finał festiwalu to jednak nie tylko duże wieczorne przedstawienia. Przez całe popołudnia tancerze będą ożywiać zabytki Krakowa – pojawią się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Collegium Maius. I tu czeka nas wiele niespodzianek – w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczymy np. dwa premierowe pokazy Cracovia Danza: „Breve Regnum” przenoszące nas do średniowiecznego Krakowa opanowanego przez niesfornych żaków, oraz nawiązujący do przewrotu kopernikańskiego program „Harmonia mundi”, w którym w rytm muzyki z czasów wielkiego astronoma zatańczą nie tylko Słońce i Ziemia, ale i pozostałe planety naszego układu słonecznego. W każdym miejscu zostały zaplanowane dwa pokazy, każdy powtórzony trzy razy - tak, aby każdy chętny mógł zobaczyć jednego dnia wszystkie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program i informacje o zapisach na warsztaty: www.cracoviadanza.pl.

dolne t�o