górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Czujecie już powiew zbliżającego się końca wakacji? My staramy się o nim nie myśleć, tym bardziej, że w Krakowie lato nadal w pełni! W ten weekend to u nas zagości najpopularniejsza wakacyjna trasa koncertowa w Polsce - Męskie Granie! Z kolei na Dolnych Młynów w ramach Miejskiego Grania wystąpi Rasmentalism. Kto lubi się bać, niech kieruje swoje kroki do Multikina - tam czeka Was Noc Horrorów! A jak połączyć jedzenie z kulturą, jak co roku, pokaże nam Festiwal Pierogów na Małym Rynku. Sprawdźcie szczegóły w naszym weekendowym kulturalnym rozkładzie jazdy!

To już 8. trasa Męskiego Grania. Tegoroczna edycja w końcu zawita do Krakowa! W sobotę o godz. 17 na w Centrum Sportowym Parkowa rozpocznie się koncert, który z pewnością zapamiętamy na długo. Na Scenie Głównej wystąpią Artur Rojek, Brodka, Hey, Julia Pietrucha, Paulina Przybysz, Pink Freud i oczywiście Męskie Granie Orkiestra! W tym roku trzonem Orkiestry są Brodka, Piotr Rogucki oraz Organek, a singiel promujący tą trasę, czyli "Nieboskłon" podbija stacje radiowe. Nie zapominajmy też o Scenie Ż, gdzie również w sobotę pojawią się Heart&Soul, Kobieta z Wydm, Karoosela i PRO8L3M. Czołówka polskiej sceny muzycznej w jednym miejscu! Polecamy!

Z kolei w Samo Ż na Dolnych Młynów w ramach cyklu Miejskie Granie wystąpi grupa Rasmentalism! Rasmentalism to klasyczny duet hip-hopowy MC (Ras) i producent (Ment XXL). Współpracują od 2006 roku. Przez 6 lat działalności na scenie niezależnej nagrali trzy doskonale przyjęte albumy. Ostatni, trzeci oficjalny album „1985”, który powstał w wyniku spontanicznej, ale intensywnej pracy, ukazał się w kwietniu 2016 roku. „1985” swoim udziałem uświetnili zdobywający szturmem uszy słuchaczy Otsochodzi, Pan Tubas oraz Ten Typ Mes. Dla fanów hip-hopu to koncert obowiązkowy! Piątek o godz. 20, pamiętajcie!

Nadal trwa Letnie Tanie Kinobranie w Kinie pod Baranami! Jak zwykle każdy tydzień to inny motyw przewodni. Tym razem, od piątku głównym tematem prezentowanych produkcji filmowych będzie życie rodzinne. Beztroska matka i zdyscyplinowana córka z filmu „Mamy2mamy” z udziałem Juliette Binoche jednocześnie zachodzą w ciążę. Ojciec głównej bohaterki wciela się w wymyśloną postać o nazwisku „Toni Erdmann”, aby zbliżyć się do swojej córki w uhonorowanym Europejską Nagrodą Filmową dziele Maren Ade. Roztrzepany prywatny detektyw grany przez Ryana Goslinga w filmie „Nice Guys. Równi goście” wydaje się być mniej odpowiedzialnym ojcem dla własnej córki niż jego mrukliwy partner z przypadku, w którego wcielił się Russell Crowe. A to dopiero początek filmowych propozycji, które możecie obejrzeć w promocyjnych cenach! Szczegóły na stronie Kina pod Baranami.

KONKURS

A my rozdajemy bilety na seans w ramach Letniego Taniego Kinobrania! Mamy dla Was podwójne zaproszenie na seans filmu „Rzeź” Romana Polańskiego we wtorek, 15.08. o godz. 15:15. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Na podstawie jakiej sztuki Roman Polański nakręcił ten film? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 sierpnia do godz. 14.00 w tytule maila wpisując LETNIE TANIE KINOBRANIE. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

To już ostatni tydzień z Bulwar(t)em Sztuki! Dlatego szczególnie polecamy Wam kulturalne propozycje znad Zalewu Nowohuckiego. Na Scenie Nocy Letniej w tym tygodniu ponownie dwie propozycje. Pierwsza to sobotni spektakl „Dziecko dla odważnych” Justyny Kowalskiej, w którym zobaczymy Beatę i Tomasza Schimscheinerów. Początek o 20.30. Natomiast w niedzielę o tej samej porze zapraszamy do wspólnej zabawy podczas Wieczoru Impro KRK. w niedzielę, jako ostatnie wydarzenie Bulwar(t)u zaprezentowany zostanie film Jima Jarmuscha - „Tylko kochankowie przeżyją”. Seans zaraz po niedzielnym spektaklu. Na koniec Bulwar(t)u wróci do nas cykl Bulwar(t) Etno. W piątek o 17.00 odbędą się warsztaty, a o 18.30 koncert zespołu Sutari, który tworzą trzy artystki łączące w swojej pracy teatr i muzykę. O 20.30 natomiast ostatnia potańcówka międzypokoleniowa, którą rozkręci MLDVA - trio producenckie i dj'skie zajmujące się muzyką psychofolkową, tureckimi i klezmerskimi brzmieniami. Zakończenie z przytupem!

Od piątku do wtorku, 15 sierpnia na krakowskim Małym Rynku jak co roku o tej porze odbywać się będzie Festiwal Pierogów. Ulubione danie wielu z nas ma swoje święto! Zajadając pyszne smakołyki, warto jednak też posłuchać artystów, którzy będą występować na pobliskiej scenie. od godz. 16.00 na scenie wystąpią Lazy Swingers Band grający skocznego swinga, a o godz. 18.00 Tumbling Walls, z autorskim materiałem w stylu electro-rock. Dzień później (12 sierpnia) o godz. 16.00 rozkołyszą nas bałkańskie rytmy zespołu Balkanscream, zaś o godz. 18.00 wystąpi dobrze znana wszystkim Kapela Hanki Wójciak z energetycznym repertuarem folkowym. 13 sierpnia bawimy się na ludowo - o godz. 16.00 wystąpi zespół Kopienioki z Igołomii, a o godz. 18.00 Tadirindum poprowadzi ludową potańcówkę podczas której będzie można nauczyć się m.in. krzyżaka i chodzonego. W poniedziałek (14 sierpnia) o godz. 16.00 klezmerską muzykę przybliży zespół Legend of Kazimierz, a dwie godziny później (od godz. 18.00) etniczny projekt muzyczny zaprezentuje Suzanna. A w wielkim finale (15 sierpnia o godz. 18.00) wszystkich smakoszy rozbuja Kraków Street Band. Świetny repertuar, nie przegapcie!

Teraz propozycja dla tych kinomanów, którzy lubią się bać! Multikino po raz kolejny zaprasza na ENEMEF: Noc Horrorów. To noc tylko dla ludzi o mocnych nerwach - cztery horrory pod rząd! Będą to najbardziej przerażające horrory ostatnich lat: dwie części słynnej "Obecności" oraz dwa filmy o upiornej Annabelle, w tym najnowszy "Annabelle: Narodziny zła" premierowo! To propozycja dla miłośników dobrego, trzymającego w napięciu kina grozy. Początek maratonu jak zwykle w piątek o godz. 22.

A może by tak spacer połączony z ciekawą dawką wiedzy? Taką propozycję ma dla nas MCK na sobotę o godz. 11. Wybierzemy się na kolejny spacer tematyczny. Tym razem odbędzie się on pod hasłem "mitologia w architekturze". Podczas spaceru przyjrzymy się detalom architektonicznym Rynku Głównego oraz jego najbliższych okolic i postaramy się odnaleźć inspiracje mitologicznymi postaciami, motywami oraz śródziemnomorską ornamentyką. Wydarzenie towarzyszy wystawie "Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović". Nie musicie się wcześniej zapisywać - wystarczy pojawić się na miejscu startu, czyli pod budynkiem MCK na Rynku Głównym.

Ciekawy koncert dla wielbicieli indie i folku szykuje się w Cafe Szafe! Dokładnie o godz. 19:30 w najbliższą sobotę wystąpią tam Pavlovitz i Kirszenbaum. Ten pierwszy pochodzi ze Słowacji. To kompozytor, wokalista i gitarzysta od lat współtworzący słowacką alternatywną scenę muzyczną. Hipnotyzującą, intymną atmosferę, melodykę, która chwyta od pierwszych akordów oraz niekonwencjonalny sposób gry dopełniają melancholijne, poetyckie teksty. Z kolei duet Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Nietypowe dźwięki zawsze miło usłyszeć, dlatego polecamy!

Jak co tydzień polecamy Wam kino plenerowe! Tym razem Muzeum Narodowe zaprasza na dziedziniec Pawilonu Czapskiego, gdzie co sobotę ok. godz. 20:15 rozpoczynają się seanse filmów związanych w różny sposób ze sztuką. W ten weekend będzie to film „20 000 dni na Ziemi”, czyli dokument odsłaniający tajniki pracy Nicka Cave'a i jego grupy The Bad Seeds nad płytą "Push the Sky Away". Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących postaci świata muzyki, literatury i filmu. Ten wyjątkowy filmowy portret czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza widza do odpowiedzi na pytanie: "Jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?". Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów artysty!

Koncertów w ten weekend nam nie brakuje! To polecimy jeszcze jeden, bardziej klasyczny. W ramach 5. Festiwalu Emanacje w piątek o godz. 20 w Kościele Bożego Ciała wystąpi grupa OPUS Ensemble & Korean Young Artists II. W ich repertuarze na ten wieczór znajdą się utwory Mendelhssona, Mozarta, Rossiniego i Griega. Dla miłośników muzyki klasycznej to istna uczta dla uszu. Dodajmy, że Emanacje to wydarzenie organizowane przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego właśnie w Lusławicach ma swoją bazę. Przez całe wakacje festiwal wędruje po Małopolsce i koncerty odbywają się zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i większych miastach. Śledźcie, gdzie możecie w nich uczestniczyć!

Będzie się działo w niedzielę na Rynku Podgórskim! Odbędzie się tam widowiskowy turniej taneczny pod hasłem „Dance Battle to the Beatbox”. Tancerze będą rywalizować do beatboxu na żywo, tworzonego przez czołowych światowych beatboxerów. Turniej będzie połączony z pokazami i krótkimi lekcjami tańca dla widzów. Wydarzenie towarzyszy 11. edycji największego w Europie edukacyjnego festiwalu tanecznego Fair Play Dance Camp, który potrwa do 16 sierpnia w Krakowie. Na Rynku Podgórskim możemy się zatem spodziewać uczestników i widzów z ponad 50 krajów, a na scenie zobaczymy światowej sławy choreografów i beatboxerów. Początek o godz. 19:30!

dolne t�o