górne tło

Zmiany i nowości w krakowskiej oświacie

Dwie szkoły z nowymi imionami oraz zmiany w programie "Poznanie dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej przez uczniów krakowskich szkół". Tymi tematami zajęła się Komisja Edukacji na pierwszym po przerwie wakacyjnej posiedzeniu.

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Krakowie będzie nosił imię Studenckiego Komitetu Solidarności, natomiast Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie będzie nosił imię św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obydwa projekty uchwał obejmujące nadanie nowych nazw zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisję. – Cieszę się, że obydwie szkoły wybrały tak znamienitych patronów, którzy nigdy nie wyrzekli się swych ideałów – podsumował przewodniczący Komisji Łukasz Słoniowski.

Ponadto radni zaopiniowali zmiany w programie "Poznanie dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej przez uczniów krakowskich szkół", które wiążą się ze zmianami w systemie oświaty i wprowadzeniem siódmej i ósmej klasy. Projekt uchwały wprowadza zmiany polegające na włączeniu do niego uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, w tym ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy, uczniów branżowych szkół I stopnia i uczniów szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne.

Celem programu jest stworzenie możliwości bezpośredniego poznania historii, kultury, tradycji i walorów przyrodniczych dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej przez uczniów krakowskich szkół poprzez wyjazdy na te obszary. Rada  Miasta  Krakowa  corocznie  zabezpiecza  środki  na  dofinansowanie  programu w wysokości  odpowiedniej  do  możliwości  budżetu  Gminy  Miejskiej  Kraków. Wycieczki prowadzone są na obszarach: części Ukrainy, całości  Białorusi i Litwy. W obszarze zainteresowań  pozostaje  także  Łotwa  i  Estonia.