górne tło

Stawy Skotnickie po rewitalizacji

Stawy Skotnickie od wielu lat były w opłakanym stanie – zarośnięte, zamulone i zanieczyszczone ściekami oraz śmieciami, bo na ich brzegach regularnie pojawiały się dzikie wysypiska. Teraz, po gruntownej rewitalizacji, znów będą cieszyć mieszkańców.

W kwietniu tego roku ruszyły zasadnicze prace. Po spuszczeniu wody ze stawów wybrano wszystkie śmieci oraz gruntownie odmulono. Brzegi również zostały oczyszczone i wyłożone kamienną kostką. Zarówno dno, jak i skarpy wyprofilowano. Rekultywacji doczekał się również grunt wokół stawów. Na razie jest tam goła ziemia, ale już niebawem zazieleni się świeżo posiana trawa.

Stawy przy pętli w Skotnikach zasilane są wodą gruntową. Po rekultywacji woda powróci do dawnego poziomu. Nowością będą rośliny wodne, które nie tylko dodadzą walorów estetycznych, ale przede wszystkim natlenią akwen. Dzięki temu stawy będzie można zarybić.

Termin zakończenia prac to koniec września, ale najprawdopodobniej uda się je zakończyć wcześniej i już w przyszłym tygodniu stawy będą znów służyły krakowianom. Staną się one miejscem rekreacji i wypoczynku, a także jedną z atrakcji turystycznych VIII Dzielnicy. Całkowity koszt rewitalizacji to 120 tys. złotych.

 

 

dolne t�o