górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

Pierwszy wrześniowy weekend przed nami! Nie martwcie się – nie wszystkie wakacyjne wydarzenia się zakończyły, a przed nami także dużo innych atrakcji! W ICE Kraków zagra muzyczna gwiazda lat 80. i 90., czyli Mike + The Mechanics, w Nowej Hucie usłyszycie rocka, ale i operetki, a na placu Wolnica będzie słodko! Szczegóły oczywiście w naszym weekendowym rozkładzie jazdy – zapraszamy!

Zaczynamy od koncertu jednej z największych gwiazd muzyki lat 80. i 90. - Mike + The Mechanics przyjeżdżają do Krakowa! Już w niedzielę o 20.00 staną na scenie Centrum Kongresowego ICE. Któż z nas nie pamięta takich przebojów, jak „Over my Shoulder”, „Silent Running”, „All I Need is a Miracle” czy „Another Cup of Coffee”? Pięknie będzie je nucić podczas koncertu! W tym roku Mike + The Mechanics obchodzą 32-lecie na rynku muzycznym, a w Krakowie grają w ramach trasy promującej ich najnowszy album, „Let me Fly”. Płyta jest przepełniona radością, która definiowała zespół od początku istnienia i opowiada, jak zawsze, o wielu bohaterach, niekoniecznie idealnych, np. o kobieciarzu z pierwszego singla „Don’t Know What Came Over Me”. Jeśli macie sentyment do minionych dekad i muzyki z tamtego czasu, nie może Was zabraknąć tego wieczoru w ICE!

Miłośnicy literatury powinni pilnie śledzić sobotnie wydarzenia. A to dlatego, że czeka nas kolejna edycja Narodowego Czytania! W tym roku w internetowym głosowaniu zwyciężyło „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i to właśnie ten tekst usłyszymy w sobotę w kilku miejscach Krakowa. To szczególny moment dla naszego miasta: najsłynniejszy krakowski dramat czytany właśnie tu, gdzie się urodził, żył i tworzył Stanisław Wyspiański. O godz. 12.00 przy Muzeum Lotnictwa odbędzie się czytanie „Wesela”, połączone z quizem ze znajomości biografii autora dramatu oraz jego dzieła. O tej samej porze w Parku Miejskim Młynówka Królewska rozpocznie się akcja bookcrossingu i oddanie na użytek mieszkańców regału z książkami, a fragmenty „Wesela” przeczytają aktorzy z grupy Impro KRK. Również w samo południe, ale na placu Szczepańskim, usłyszymy fragmenty dramatu w wykonaniu aktorów Teatru Mumerus i mieszkańców miasta. A to jeszcze nie koniec wydarzeń, śledźcie je krążąc po mieście w sobotę!

Koncertowe propozycje ma dla nas Samo Ż na Dolnych Młynów! Tym razem w piątkowy wieczór na plenerowej scenie wystąpi ACO Projekt! To kompilacja kilku różnych charakterów i upodobań muzycznych, połączona jednym wspólnym zamiłowaniem do dźwięków. W miksie otrzymali pulsujące i porywające z krzeseł brzmienie, falujące między funkiem, disco, popem i jazzem. W tym bujającym stylu aranżują i wykonują znane covery polskie i anglojęzyczne. Obecnie trwają już prace nad materiałem autorskim, który przedpremierowo zaprezentują na krakowskiej scenie. Początek koncertu dokładnie o godz. 20.30.

Jak co roku we wrześniu aleja Róż w Nowej Hucie zamienia się w scenę Gali Operetkowej! Nie inaczej będzie w tę sobotę o 20.00! W muzyczną podróż zabiorą nas Balet Opery Krakowskiej i jej orkiestra, pod batutą Tomasza Tokarczyka, a także znakomici soliści – Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert oraz Adam Szerszeń. W pierwszej części koncertu usłyszymy kompozycje Johanna Straussa syna – z „Barona cygańskiego” i „Zemsty nietoperza”. Następnie pojawią się operetki Imre Kalmana – „Hrabina Marica” i „Księżniczka czardasza”. Będzie też wykonanie operetki „Wiktoria i jej huzar” oraz utworów, które rozsławił Jan Kiepura. Nie zabraknie również muzyki zza oceanu. Na melomanów będzie czekać kołysanka „Summertime” z opery Gershwina „Porgy & Bess”, łączącej jazz, muzykę poważną i rozrywkową. Dla fanów muzyki pop czeka „Maria” z kultowego broadwayowskiego musicalu „West Side Story”. Muzyczna uczta!

Inne muzyczne oblicze Nowej Huty możecie poznać, również w sobotę, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Odbędzie się tam 3. edycja festiwalu muzyki niezależnej Nowa Huta Alternative. Od godz. 16.30 aż do późnych godzin wieczornych na scenie pojawi się kilku świetnych artystów. Kto to będzie? Chociażby działający na pograniczu rocka, ska i reggae Akurat, pochodzący z Nowej Huty Wu-Hae, Zenek, czyli jeden z założycieli grupy Kabanos, a także Jan Niezbendny & Whorekiestra. Celem festiwalu jest też promowanie młodych twórców, zatem takich też usłyszymy w sobotę. Bądźcie tam!

Jeśli myśleliście, że początek września to koniec wszystkich plenerowych seansów, to nieprawda! Jeszcze coś dla Was znaleźliśmy! Chociażby BAL-owe kino plenerowe na Zabłociu. Tam od piątku do niedzieli o godz. 21.00 możecie zobaczyć kino pod chmurką. W piątek na ekranie poruszający film drogi „Before the Snowfall” w reżyserii norwesko-kurdyjskiego Hishama Zamana, podejmujący ważny temat zabójstw honorowych. W sobotę będzie  okazja do obejrzenia jednego z najbardziej docenionych szwedzkich filmów w 2015 roku, czyli dramatu „Drifters" w reżyserii Petera Grönlunda. A na koniec tygodnia szwedzkie „Eternal Summer" w reżyserii Andreasa Öhmana – z cichą nadzieją na to, że lato nigdy się nie skończy!

Jeszcze do końca września możemy także oglądać kino plenerowe na dziedzińcu Pawilonu Józefa Czapskiego! W sobotę o godz. 20.00 obejrzymy duński film „Komuna”. Anna ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: bohaterowie zrywają z dotychczasowym, statecznym, uporządkowanym życiem i postanawiają założyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. We wspólnocie relacje zostają wystawione na próbę, kiedy mąż Anny zaprasza do domu znacznie młodszą dziewczynę, w której się zakochał. Film nagradzany i chwalony, zatem warto się wybrać! A seans poprzedzi wprowadzenie Dagmary Romanowskiej.

Na kolejny Dobry Wieczór Filmowy zaprasza w piątek kino Agrafka. Będzie to podwójne spotkanie z twórczością szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Najpierw przedpremierowo zobaczymy „The Square”, nagrodzony w tym roku w Cannes Złotą Palmą. Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square", z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunek okaże się dla niego nie lada wyzwaniem. Potem obejrzymy „Turystę”, poprzedni film reżysera. Jedno, pozornie mało znaczące wydarzenie, zburzy wypoczynek pewnej rodziny w alpejskim kurorcie. A może zniszczy też samą rodzinę? Polecamy!

Wciąż czekamy, aż teatry wrócą po swojej wakacyjnej przerwie, ale w równolegle odbywa się Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN! Niestety, w ten weekend festiwal już się zakończy, ale ma dla Was jeszcze ciekawe propozycje! Teatr Zależny w sobotę przedstawi piosenki z Teatralnych Hyde Parków w nowej odsłonie – od współczesności do ludowości – od żartu, ironii do absurdu i nostalgii. Dzień później ten sam teatr pokaże „Fly with Christina” – spektakl w języku angielskim. Pełne humoru widowisko z piosenkami śpiewanymi na żywo przez artystów. Sobotni spektakl rozpocznie się o godz. 20.00, a niedzielny o 19.00.

Na koniec mamy dla Was bardzo słodką, i to dosłownie, propozycję! Na placu Wolnica od piątku do niedzieli odbywa się 24. Krakowskie Miodobranie! Będzie można do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrowymi produktami, zobaczyć wystawy tematyczne: pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki. W sobotę o 12.00 rozpocznie się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańców, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada" ze Szkoły Muzycznej nr 1 im. S. Wiechowicza. Nie zabraknie też występów artystycznych. Zapraszamy!