górne tło

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki: ekspozycja, wykłady, lekcje muzealne

Cykl wykładów, debata, lekcje muzealne, warsztaty – to wydarzenia towarzyszące wystawie „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”.

2 października w Pałacu KRzysztofory podczas wernisażu wystawy „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”, wykład wprowadzający „Tadeusz Kościuszko i Thomas Jefferson o wolności” wygłosiła prof. dr hab. Izabella Rusinowa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Z kolei 17 października o godz. 18.00 w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory odbędzie się debata „Tadeusz Kościuszko. Niepotrzebny przywódca czy potrzebny bohater?” w ramach „Krakowskiego kolokwium”. Paneliści: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Bartosz Korzeniewski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Mieczysław Rokosz (Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie). Prowadzący: dyr. MHK Michał Niezabitowski

Ponadto od 5 do 24 października w Pałacu Krzysztofory zaplanowano cykl wykładów otwartych o Tadeuszu Kościuszce.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano bogatą ofertę edukacyjną – lekcje muzealne, warsztaty dedykowane Tadeuszowi Kościuszce. Do najmłodszych odwiedzających wystawę adresowany jest Kuferek przygód – zbiór różnorakich zadań, nawiązujących do życia Tadeusza Kościuszki. Kuferek przeznaczony jest dla dzieci odwiedzających wystawę, które wchodząc na ekspozycję z rodzicami, mogą go pobrać z kasy, a następnie zwiedzając szukać odpowiedzi i rozwiązywać kolejno poszczególne zadania w nim ukryte. Znajdą się tam m.in. odpowiednio zaprojektowane quizy, rebusy, kolorowanki, mapy, ciekawostki. Pakiet zadań pozwoli dzieciom na bliższe poznanie naszego wielkiego bohatera i będzie nieocenioną pomocą dydaktyczną.

Wydarzenia towarzyszące wystawie Rozważny i romantyczny [pdf]

dolne t�o