górne tło

Wszystko co powinieneś wiedzieć o raku jelita grubego

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zaprasza mieszkańców na otwarty wykład o profilaktyce raka jelita grubego. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 13 września o godz.11.00 w sali konferencyjnej Szpitala (os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków, budynek główny). Udział w prelekcji jest bezpłatny.

Uczestnicy podczas wykładu będą mogli zadać nurtujące ich pytania na temat kolonoskopii, nasi specjaliści szczegółowo wyjaśnią na czym polega badanie, jak przebiega i dlaczego tak ważna jest profilaktyka raka jelita grubego u osób w wieku 50-65 lat. Po wykładzie pokażemy pacjentom Pracownię Endoskopii, w której wykonywane są badania. Prelekcja jest częścią Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego u Osób powyżej 50 roku życia, współfinansowanego przez UE. W ramach unijnego projektu lekarze „Żeromskiego” wykonują badania w znieczuleniu, szpital również opłaca pacjentom dojazd na badania i z powrotem do domu.

Szczegóły: nr tel. 12 622 92 47 lub e-mail: agorska@zeromski-szpital.pl; www.zeromski-szpital.pl

O programie:

Celem Programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów na raka jelita grubego. Nieleczony rak jelita grubego jest chorobą śmiertelną, zaś wczesne wykrycie pozwala wyleczyć 95 proc. chorych.

Program skierowany jest do osób, które nie mają żadnych objawów. Bo właśnie takie osoby mogą mieć raka jelita grubego. Kiedy dowiadujemy się o chorobie, często jest za późno.

Rak jelita grubego dotyczy głównie osób po 65 roku życia, ale zachorowania zdarzają się również u osób młodych i aktywnych. Właśnie dlatego, że początkowo nowotwór ten nie daje objawów, wprowadzono Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego dla osób o dziesięć lat młodszych niż zwyczajowy wiek wystąpienia choroby. Kolonoskopię należy wykonywać co dziesięć lat, czyli każdego z nas czeka to 4 – 5 razy w życiu.