górne tło

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Czas płynie wartko i już zbliżamy się do połowy września. W kalendarzu i za oknem nadal panuje lato, chętnie więc myślimy o rozrywkach w plenerze. Ale przecież równie kusząco prezentuje się oferta kulturalna – w końcu na dobre rozpoczął się nowy sezon! Wystarczy tylko zajrzeć do naszego rozkładu na poniedziałek – gorąco zachęcamy, na pewno znajdziecie coś ciekawego!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Co się dzieje, kiedy teatr bezkarnie przekracza granicę sceny i pojawia się w miejscach pozornie niemających z nim wiele wspólnego? Odpowiedź na to pytanie przynosi Festiwal Genius Loci. Ostrzegamy – dzisiaj może Wam nieco zmrozić krew w żyłach! O godz. 19.00 bowiem w nietypowej scenerii Zakładu Patomorfologii CM UJ zobaczycie spektakl Katarzyny Kalwat, „Landszaft. Lekcja anatomii”. Reżyserka postanowiła wziąć na warsztat temat medycyny i jej związków ze sztuką – To miejsce, w którym dokonuje się m.in. sekcji zwłok, w pewien sposób ukierunkowało nasze sceniczne działania. My również zajmujemy się anatomią, tyle że anatomią aktora konfrontowanego z tematem – powiedziała.

Dreszczyk emocji i ciekawa intryga zaserwuje Wam także Teatr Barakah! Na Paulińskiej o 21.00 rozpocznie się ósma odsłona „Nocy Waniliowych Myszy” – cykl spektakli kabaretowych, które w krzywym zwierciadle ukazują naszą rzeczywistość i z humorem komentują wydarzenia lokalne i krajowe, a nawet międzynarodowe! „Tajemnica Łasicy” to opowieść łącząca w sobie elementy kryminału, political fiction i kina przygodowego. Zostaniecie wciągnięci w intrygę, w którą wmieszani są uciśnieni ludzie teatru, książęta znanych polskich rodów oraz przedstawiciele władz najwyższego szczebla. Dowiemy się, jak znikają pieniądze na kulturę, czy artysta jest faktycznie tylko biednym poczciwiną oraz co wspólnego ma KOD z „Kodem Leonarda da Vinci”… Za muzykę do spektaklu odpowiada piosenkarka i kompozytorka Renata Przemyk.

Pamiętamy również o miłośnikach słowa pisanego, nie brakuje ich przecież w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO! Na początek pewnie zainteresuje ich spotkanie ze Stanleyem Billem z Uniwersytetu w Cambridge, na którym opowie o swojej pracy nad tłumaczeniem „Gór Parnasu” Czesława Miłosza na język angielski. Początek o 18.00, w kawiarni Massolit Book & Cafe na Felicjanek.

Jeśli zaś lubicie czytać i równocześnie próbujecie swoich sił w pisarstwie – koniecznie przyjdźcie do Kawiarni Literackiej o 18.00 na Krakowską 41! Organizowany tam jest cykl spotkań, stworzony specjalnie dla amatorów pisarstwa. Gośćmi są redaktorzy mainstreamowych wydawnictw, którzy nie tylko wiedzą wszystko o rynku wydawniczym w Polsce, ale też często go kształtują. Za nami spotkania o literaturze pięknej i literaturze dla dzieci. Teraz czas na literaturę fantastyczną! Dzisiaj spotkacie Katarzynę Kosik, redaktorkę prowadzącą i współzałożycielkę wydawnictwa Powergraph, które wydaje m.in. powieści Wita Szostaka, Jacka Dukaja, Michała Cetnarowskiego i Szczepana Twardocha. Jeśli jesteście autorami, chcecie pisać i wydawać, nie przegapcie tych spotkań! Wiedza, którą zdobędziecie, pozwoli Wam lepiej planować swoją twórczość, dostarczy pomysłów na teksty, którymi wydawcy mogą być zainteresowani i zaoszczędzi niepotrzebnych rozczarowań towarzyszących odrzuceniu rękopisu.

Nie zapomnieliśmy też, że lubicie muzykę! Wybraliśmy więc parę miejsc wartych odwiedzenia dziś wieczorem. Po pierwsze ZetPeTe, na Dolnych Młynów 10 – miejsce stosunkowo nowe, ale bardzo energetyczne! Dzisiaj o 19.00 wystąpi Nervosa z „Agony Tour over Poland”. Thrashmetalowe, wystrzałowe dziewczyny z Nervosy, po świetnej trasie z Destruction, powracają do Polski w ramach promocji krążka „Agony”.

Z kolei w Warsztacie na Zabłociu o 20.00 wystąpi Bad Breeding. Zespół pochodzi z podlondyńskiego Stevenage i nagrywa dla La Vida Es un Mus w Europe i Iron Lung w USA, co samo w sobie jest już gwarancją jakości muzyki. Mieszają się w niej tradycje starej szkoły anarchopunka i hardcore, z mniej klasycznymi elementami noise. „Guardian” napisał o nich, że są najlepszym punkowym zespołem w Wielkiej Brytanii i w tym przypadku trzeba im wierzyć. Przyjdźcie, przekonacie się, że to prawda!

dolne t�o