górne tło

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście! [KONKURS!]

Na półmetku tygodnia nie tylko słoneczna pogoda nakręca nas pozytywnie! Dzisiaj wiele się dzieje w kulturalnym Krakowie. Z pewnością znajdziecie coś ciekawego – zwłaszcza jeśli przejrzycie nasz środowy rozkład. A przy okazji mamy też dla Was konkurs, w którym nagrodą są wejściówki na jutrzejszy koncert. No to zaczynamy!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Trwa Festiwal „Genius loci” – dzisiaj miejsce spektaklu będzie w zasadzie typowe, czyli Łaźnia Nowa. O 19.00 zacznie się „Simona, gdzie jesteś”. Simona Kossak – córka Jerzego Kossaka, trzeciego w kolejności narodzin przedstawiciela krakowskiego rodu malarzy – batalistów. Miała być „czwartym Kossakiem” i kontynuować rodzinne tradycje, jednak sam fakt, że urodziła się dziewczynką, sprawił, że nie spełniła pokładanych w niej nadziei i oczekiwań. Simona przez całe życie starała się iść swoją własną drogą. Poświęciła trzydzieści pięć lat swojego życia Puszczy Białowieskiej, w sercu której zamieszkała, by w końcu bezkompromisowo bronić tego unikatowego na skalę światową lasu przed dewastacją. Spektakl „Simona, gdzie jesteś?” to próba wniknięcia w świat, w którym Simona się wychowała, od którego uciekła, i do tego, jaki na nowo postanowiła sobie urządzić. Posługując się jej biografią twórcy pragną zadać pytanie, czym jest polski konserwatyzm i przywiązanie do tradycji. Dlaczego Simona Kossak wyjechała z Krakowa, by nigdy tu nie powrócić? Dlaczego lepiej komunikowała się ze zwierzętami niż z ludźmi? Czym właściwie jest kossakowski obraz mężczyzny na koniu z naturą w tle?

Scenę Teatru STU z kolei opanuje nieśmiertelna komedia Aleksandra Fredry o miłosnych zawirowaniach dwóch par, czyli „Śluby panieńskie”. Oficjalna premiera będzie w niedzielę 17 września, ale Wy możecie zobaczyć ją już dziś, o godz. 19.00! Dwie panienki, Klara i Aniela, przyrzekają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a mężczyzn będą dręczyć swą obojętnością i snuciem intryg. Panny dokonują więc wszelkich starań, by ślubów dotrzymać, a panowie, by śluby... obejść. Jak udowodnić młodym pannom, że warto kochać i być kochanym? W roli Pani Dobrójskiej po raz pierwszy na scenie Teatru STU wystąpi Maria Seweryn!

Z kolei na Rynku na Scenie Pod Ratuszem o 20.00 Ludowy pokaże Wam jeden z najlepszych tekstów polskiej dramaturgii współczesnej – „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej. „Jest to najbardziej ponura rzecz, jaką napisałam i chyba najpoważniejsza, niezależnie od tego, że jest całkiem śmieszna” – mówiła Dorota Masłowska o swoim debiutanckim dramacie z 2006 roku. To iście wyboisty teatr drogi. Jego główni bohaterowie, Dżina i Parcha, próbują wrócić do domu po burzliwej imprezie, która przebiegła pod hasłem „Brud, smród i ubóstwo”. On – serialowy aktor o w sławie i ona – zwyczajna dziewczyna z blokowisk udają Rumunów i przesiadają się z auta do auta, racząc kierowców niestworzonymi historiami, pełnymi gier słownych. Przyjdźcie koniecznie! Zabawa gwarantowana.

Wiadomo, że książki bywają dyskusyjne, budzą emocje – ale przecież taka, między innymi, jest ich rola! Do tego stopnia nie pozostawiają nas obojętnymi, że możemy odbyć „Sąd na książką”. Na przykład dzisiaj macie taką okazję o 18.00 w Radiu Kraków. „Sąd nad książką” to literacki program Radia Kraków i Instytutu Książki, realizowany na żywo z udziałem publiczności. Gorące tytuły i modne nazwiska, debiutanci i wydawnictwa niszowe. „Lem. Życie nie z tej ziemi” – fantastyczna biografia autorstwa Wojciecha Orlińskiego, „Moja kochana, dumna prowincja” Kornela Filipowicza i „Utwory nieznane” Rafała Wojaczka – te pozycje ocenią Bronisław Maj i Artur Grabowski. Program poprowadzą Katarzyna Fortuna (Radio Kraków) i Dariusz Kawa (Instytut Książki).

Nieodłączną częścią książki jest jej oprawa graficzna. Na okładkach wielu z nich umieszczono motywy z plakatów. O tym, jak tworzyć plakat, możecie się dowiedzieć na warsztatach w Kawiarni Literackiej na Krakowskiej 41. Warsztat tworzenia plakatów poprowadzi grafik i plakacista Lech Majewski. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Krakowskie księgarnie na medal”, prowadzonego przez Fundację Miasto Literatury. Polska szkoła plakatu ma długie tradycje i jest znana na całym świecie – kto wie, może jesteście kolejnym jej pokoleniem? Spróbujcie! Gorąco Was zapraszamy na 16.00!

Wiele można powiedzieć nie tylko słowem, ale i ciałem. Miłośnicy tanga coś o tym wiedzą. W każdą środę od 21.00 do północy miłośnicy tanga argentyńskiego spotykają się w Piwnicy pod Baranami na cieszących się coraz większą popularnością „Wieczorach z tango Milonga”. Wy też możecie zatańczyć tango argentyńskie na parkiecie legendarnej sali Kabaretowej!

Na koniec mamy dla Was obiecany konkurs, w którym możecie wygrać dwa podwójne zaproszenia na jutrzejszy koncert zespołu Moribunda! Usłyszycie go jutro o 20.00 w Strefie na Tomasza! Będziecie uczestnikami, nie tylko obserwatorami i sami wyśpiewacie najpiękniejsze, bo własne, treści z głębi Waszego jestestwa. Autorskie kompozycje, z naciskiem na wirtuozerskie partie solowe, wciągają słuchaczy w trans, który czyni z koncertów niesamowite doświadczenie. Dzięki temu, że jest to przede wszystkim muzyka instrumentalna, a jednocześnie bardzo emocjonalna, każdy ma możliwość przeżycia swojej wewnętrznej historii. W dobie dzisiejszej gonitwy, materializmu, odarcia człowieka z pierwotnego porządku i harmonii ze światem, muzyka Moribundy łączy nasze wewnętrzne, często nieuświadomione, potrzeby z harmonią oraz czymś głębszym, niewypowiedzianym.

KONKURS!

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na jutrzejszy koncert. Wymieńcie 2 zespoły, których założycielem jest Piotr Grząślewicz, a odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do jutra, czyli czwartku, 14 października do godz. 12.00, w tytule maila wpisując MORIBUNDA. Zwycięzców o poinformujemy indywidualnie. Powodzenia!