górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Lato się kończy, za to zaczyna się jesienny sezon artystyczny w Krakowie! Teatry znów otwierają swoje podwoje i dziś zapraszamy Was do zdobywania wejściówek na ich powakacyjne propozycje. Już dziś taką wejściówkę możecie zdobyć w naszym konkursie! Poza tym musicie w ten weekend zajrzeć do Huty, zajrzeć na Dolnych Młynów na ArsTechne, a także posłuchać jazzu w Harrisie. Pomysłów na weekend nie powinno Wam zabraknąć!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zaczynamy od teatrów, bo pewnie trochę się za nimi stęskniliście! Na początek Bagatela, która zaprasza na otwarcie nowego sezonu teatralnego! W tym tygodniu czeka nas premiera! Na scenie zagości ponoć najzabawniejsza komedia, jaka kiedykolwiek powstała, czyli „Czego nie widać”. Kto z nas nie był ciekaw, jak wyglądają próby do nowego spektaklu? Teraz będzie można to sprawdzić podglądając perypetie prowincjonalnego zespołu który przygotowuje próbę generalną spektaklu „Co widać”. Kiedy zobaczycie, czego nie widać, aktorzy niepamiętający kwestii mogą okazać się najmniejszym z problemów… My już nie możemy się doczekać tej nowej propozycji Bagateli. Tym bardziej, że w rolach głównych zobaczymy Urszulę Grabowską i Jakuba Bohosiewicza. Gala premierowa odbyła się w piątek o godz. 19.15, a spektakl możecie oglądać w sobotę i niedzielę o tej samej porze.

Zobaczcie, jak wyglądały próby przed spektaklem:

 

 

Ze sprawdzonymi spektaklami powraca Teatr Barakah. Kto jeszcze nie widział ich „Dyktand” Stanisława Lema, czym prędzej powinien nadrobić zaległości. Właściwie „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów”, to krótkie historyjki pełne czarnego i absurdalnego humoru rodem ze światów Rolanda Topora, z dodatkiem ironii, składające się z ortograficznych pułapek. Stanisław Lem pisał je w 1970 roku dla swojego siostrzeńca, by sprawdzać jego językowe umiejętności. Spektakl jest próbą odnalezienia teatralnego wyrazu dla owych „u”, „ó”, a do tego „ż”, „rz” i jeszcze świetniej w akustyce starej żydowskiej mykwy wybrzmiewających „dź” oraz złożeniem w całość na pozór niepowiązanych ze sobą wizji autora „Solaris”. Szykuje się świetna zabawa słowem! Spektakl w niedzielę o godz. 19.00.

Nowy sezon otwarł także teatr Mumerus. Na początek pokaże nietuzinkowy, zaskakujący spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji”. W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego „Marsz”, 94 słowa z monologu Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Uwiedziona” i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy”. To wszystko składa się na kolejny nieoczywisty świat, do którego zaprasza nas Teatr Mumerus.

 

KONKURS!

Jeśli chcecie dać się ponieść surrealizmowi tego spektaklu – macie teraz niepowtarzalną okazję! Przygotowaliśmy dla Was podwójne zaproszenia na ten pokaz! Rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 18 września, o godz. 19.00 na scenie Teatru Zależnego przy ul. Kanoniczej 1. Odpowiedzcie tylko na pytanie, kto zaprojektował kostiumy do spektaklu „To nie są drzwi...”? Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

 

Teatr Ludowy też nie pozwoli nam się nudzić. Dzisiaj mocna propozycja – „Zwierzenia pornogwiazdy” z Tomaszem Schimscheinerem w roli głównej. Eric Bogosian sięgnął w tej sztuce po gorący od wielu już lat temat reality show. Uczestniczące w nich osoby, tak, jak bohater spektaklu, z anonimowych zwykłych ludzi stają się medialnymi gwiazdami. Nie zdają sobie często sprawy, jaka jest tego cena: sprzedaż swojej prywatności, a nawet intymności. W sobotę i niedzielę zmienimy trochę klimaty. „Sąsiedzi” to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Historia jakże częsta – młode małżeństwo porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak, jak wszyscy „uciekinierzy z miejskiej dżungli”, tak i oni naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Jednak już od pierwszego dnia, rzeczywistość zaczyna dyktować własne warunki. Wszystkie spektakle będą rozpoczynać się o godz. 19.00 na Scenie pod Ratuszem!

Mamy też dla Was propozycje weekendowe od Teatru Starego. Tym razem polecamy spektakl „Jasieński”, czyli opowieść o Brunonie Jasieńskim – genialnym chłopcu, który zszedł na manowce i zginął rozstrzelany w ZSRR. To portret poetyckiego nowatora i chuligana, jego młodzieńczego buntu i tragicznego uwikłania w ideologię. Przypominając jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy, twórcy patrzą na niego przez pryzmat skomplikowanej przeszłości bez tonu potępienia charakterystycznego dla dzisiejszych inkwizytorów. Spektakl zobaczycie w niedzielę o godz. 19.30.

Na to wydarzenie, które odbędzie się w sobotę i niedzielę, przez całe wakacje czekali nie tylko nowohucianie! Kombinat Kultury to dwudniowe święto Nowohuckiego Centrum Kultury, które rozpoczyna ich rok artystyczny. A program jest niezwykle bogaty. Od pokazów zespołów artystycznych działających w NCK, przez pokazowe zajęcia plastyczne, fotograficzne, kulinarne, aż po seans filmu „Ostatnia rodzina” w związku z wystawą o Beksińskich w NCK (sobota, godz. 20.00). W niedzielę wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni. Chyba wszyscy z nas znają takie ich przeboje, jak „O, Ela!”, „Kocham wolność” czy „Jezioro szczęścia”. Będziemy je głośno śpiewać w niedzielę! Początek o godz. 18.00.

To nie jedyny powód, by w ten weekend odwiedzić Nową Hutę. Muzeum Historyczne Krakowa już po raz dziewiąty organizuje akcję „Zajrzyj do Huty!”. MHK będzie prowadzić wiele tematycznych wycieczek po Nowej Hucie i pozwoli nam odkryć tajemnice tej dzielnicy Krakowa. Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy, a na wiele z nich zabrakło już miejsc! A w programie m.in. spacer pod hasłem „Nowohucki slow life”, „Nowa Huta dla początkujących” czy „Kto i gdzie straszy w NH: upiory, zjawy i nowohuckie duchy”. Będą też gry terenowe i projekcje filmowe! Wydarzeń jest naprawdę wiele, a spis wszystkich znajdziecie na stronie MHK.