górne tło

Zapełniają się listy startowe na III Mistrzostwa Krakowa Seniorów

Trwają zapisy na III Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Na liście organizatorzy mają już około 100 chętnych, ale do końca rekrutacji pozostało jeszcze dużo czasu, bo decyzję o występie w wybranych dyscyplinach trzeba podjąć do 25 września. Mistrzostwa odbędą się 27 i 28 września na obiektach Klubu Sportowego „Bronowianka”  przy ul. Zarzecze 124a.

– Zawody dla dojrzałych sportowców cieszą się dużą popularnością. W drugiej edycji wzięło udział ponad 300 osób, czyli wykorzystano wszystkie dostępne pakiety startowe (koszulki, bloczki na wyżywienie, butelki wody) – mówi Karol Oleksy, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz główny sędzia mistrzostw. Małopolskie TKKF wraz z Gminą Miejską Kraków i Klubem Sportowym „Bronowianka” jest organizatorem zawodów.

III Mistrzostwa Krakowa Seniorów rozgrywane będą w trzech kategoriach wiekowych: powyżej 60, 70 i 80 lat, osobno kobiety i mężczyźni, i aż w 14 dyscyplinach: badminton, biegi 300-600-900 m, brydż, bule, cyklotrial rowerowy, nordic walking, pływanie, ringo, slow jogging, aqua aerobik, szachy, tenis, tenis stołowy i wielobój sprawnościowy.

Slow jogging to tegoroczna nowość – pod tą nazwą kryje się wolny bieg na półstopie, w którym pięta nie dotyka powierzchni ziemi. Twórcą tej formy aktywności jest japoński profesor Hiroaki Tanaka z uniwersytetu w Fukuyoce. Mówi się, że to japońska recepta na długowieczność albo na bieganie z uśmiechem, ponieważ slow jogging ma wiele walorów zdrowotnych: zapobiega chorobom cywilizacyjnym, a nie naraża biegaczy na kontuzje czy bóle mięśni oraz nie powoduje zmęczenia.

W tym roku slow jogging zadebiutuje na krakowskich mistrzostwach seniorów jako dyscyplina bez rywalizacji. Podobnie jak aqua aerobik. Ci, którzy wybiorą te dyscypliny, wezmą udział w treningu i pokazie.

W pozostałych dwunastu dyscyplinach seniorzy staną ze sobą w szranki. – Najbardziej popularne są nordic walking, bule i brydż – wylicza Karol Oleksy. – Ostatnio mieliśmy łącznie prawie 250 uczestników, którzy wybrali te dyscypliny. Najstarsza uczestniczka w zeszłym roku miała 91 lat. W tym roku też wystąpi, znów zagra w bule. Natomiast najstarszy uczestnik miał 92 lata i w tym roku zagra w tenisie stołowym - zaznacza.

Na dalszych miejscach są szachy, tenis stołowy i wielobój sprawnościowy. Słabiej obstawione są na razie tenis ziemny i badminton. Ciekawa dyscyplina to cyklotrial – przejazd na rowerach przez tor przeszkód, np. małe mostki. Rowery zapewniają organizatorzy, nie trzeba przywozić własnych na „Bronowiankę”.

Mistrzostwa odbywają się w tamtejszych obiektach: większość na wolnym powietrzu, część w dwóch halach, a brydż i szachy w położonej naprzeciwko Szkole Podstawowej nr 153. Zawody rozpoczynają się w sobotę o godz. 10:00, a kończą w niedzielę o godz. 13:00 ceremonią rozdania medali, nagród i pucharów. Puchary otrzymują zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych. Przez ostatnie dwa lata pogoda dopisywała, w tym roku również – trzymajmy kciuki – zapowiada się słoneczny i ciepły weekend.

Przypominamy, że zgłoszenia na zawody należy przesłać do 25 września pocztą na adres: Małopolskie TKKF, ul. Lenartowicza 14, 31-138 Kraków lub e-mailem: tkkf@tkkf.com.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.tkkf.com i pod numerem telefonu 12 633-26-62 w godz. 9–15.30.

Regulamin mistrzostw i karta zgłoszenia znajdują się TUTAJ.

Partnerami Mistrzostw Krakowa Seniorów, organizowanych w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych PASIOS, są: Rada Krakowskich Seniorów, Krakowskie Centrum Seniora i Centra Aktywności Seniorów.

dolne t�o