górne tło

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Na początek tygodnia wróciło słońce, a z nim nutka optymizmu. Przeczytajcie więc codzienny kulturalny przewodnik, w poniedziałek też znajdziecie w Krakowie ciekawe spotkania, inspirujący film czy niezapomniany koncert!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek Teatr im. Juliusza Słowackiego: zobaczycie tam „Złodzieja”. To komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella, w reżyserii Cezarego Żaka z gwiazdorską obsadą: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota. Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek. To złodziej sympatyczny, zagrany brawurowo przez Cezarego Żaka. Złodziej, który przeszukując dom, poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców. Złodziej z fantazją – psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami. Świetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał – to wszytko będzie na Was czekać o 17.00!

W pełni jest Festiwal Genius loci. Dzisiejsze spotkania upływają pod znakiem „Szkoły utopii”, przygotowanej przez Marka Chlandę i Marcina Chlandę, ojca i syna – dwójki plastyków, autorów instalacji. Czym jest idea szkoły? Czym jest szkoła jako konkretna przestrzeń z poszczególnymi salami – klasami? Jak to jest powracać do siebie z etapu szkolnego – okresu bycia uczniem? Budynek byłej szkoły elektrycznej staje się przestrzenią kreacji. Przestrzenią bycia, myślenia, wspominania; przestrzenią działania. W opuszczonych przez uczniów i nauczycieli salach powstaje autorska fantazja na temat szkoły oparta na relacji twórców z zastanym miejscem, jego historią, materialnością oraz własnymi wspomnieniami. W godz. 16.00–20.00 w Łaźni Nowej będziecie zaproszeni do obcowania w przestrzeni szkoły, do odbycia podróży przez szkolne klasy, do udziału w lekcjach utopii. Przyjdźcie koniecznie, obecność (prawie) obowiązkowa!

Fani muzyki mają z kolei okazję zobaczyć i posłuchać Arkadiusza Obrzuta. O 19.00 na scenie Piwnicy pod Baranami wystąpi z koncertem pod znamiennym tytułem „Jedyny taki”. Obrzut to aktor-wokalista, autor tekstów i muzyki, jeden z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych wokalistów młodego pokolenia. Jest laureatem nagrody Złota Nuta – Talent Roku 2017. Cechuje go niebanalna wrażliwość muzyczna i interpretacja tekstów. Czaruje słuchaczy głosem, przenosząc ich w kompletnie inny, pełen magii świat. Od dłuższego czasu promuje własne kompozycje tworząc „Projekt Invitation”. Śpiewa o niełatwej drodze poszukiwań sensu życia, miłości, akceptacji i trudnych wyborach.

W Kwadracie o godz. 20.00 nieczęsta okazja spotkania z Finkiem! Artysta o jednym z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat, pełen uczuć i serca, zagra specjalnie dla Was. Zaczynał od techno i muzyki elektronicznej. Znany też jest jako DJ, producent (pierwsze nagrania Amy Winehouse) i autor piosenek. Brytyjczyk Fink (właśc. Fin Greenall) stopniowo porzucał muzykę taneczną i kierował się ku tradycyjnym brzmieniom. Zagra kawałki z najnowszego krążka Resurgam (w tłumaczeniu „zmartwychwstanę”), który nazwę zawdzięcza łacińskiej inskrypcji wyrytej na jednym z pomników w St Ives – rodzinnym mieście artysty w Kornwalii. Brytyjczyk nigdy nie bał się eksperymentować, a na tym krążku brzmi jeszcze odważniej niż do tej pory. Przyjdźcie, przekonacie się sami!

Inne brzmienia będą słyszalne w Warsztacie: zagra czeski Smuteční slavnost – mocno punkowy i upolityczniony black metal, a po nim francuski Løvve: power violence, mieszający nową i starą szkołę. Na zakończenie Lavra (także z Czech), elektroniczny duet, który miesza na punkowej scenie, a brzmi jak Lana Del Rey na psychodelikach. Początek tej międzynarodowej mieszanki punktualnie o 20.00.

Po wakacjach też można podróżować! Pracownia Pod Baranami zaprasza na 19.00 na cotygodniowe spotkania obieżyświatów, włóczykijów, trampów i całkiem zwyczajnych turystów. W Piwnicy pod Baranami co tydzień relacje z podróży w najdalsze zakątki świata, reportaże, slajdowiska i dyskusje, a także podróżnicze filmy. Na dzisiejszym spotkaniu Natalia Tokarczyk opowie o „Rodzinie na swoim”, czyli o tym, jak w trzy lata objechała z rodziną świat, jak przeżyła ten czas w różnych strefach klimatycznych, w różnych krajach, wśród różnych kultur. To także trzy lata nauczania początkowego syna – w drodze, procesu nie zawsze łatwego, ale dającego gwarancję, że i rodzice w jego trakcie mogą się nauczyć więcej, niż w czasie innych kursów czy studiów.