górne tło

Radny promuje bike polo

Czym jest bike polo i jak zadomowiło się w Krakowie? Radny Andrzej Mazur chciał przybliżyć członkom Komisji Sportu i Kultury Fizycznej RMK tę nową i ciekawą dyscyplinę, zapraszając na posiedzenie zawodników Bike Polo Club Kraków.

Bike Polo to nowa dyscyplina sportu, która zaistniała na świecie dopiero kilkanaście lat temu. Bike polo jest wyjątkowym sportem, gdyż można odnaleźć tu elementy innych dyscyplin, m.in. tradycyjnego polo na koniach oraz hokeja. W bike polo zawodnicy jednak poruszają się na rowerach. W grze uczestniczą dwie drużyny składające się z trzech graczy, a mecz trwa 10 minut lub do 5 goli strzelonych przez jedną z drużyn.

Klubu Bike Polo Kraków rozpoczął swoją działalność w 2009 r. Z sukcesami reprezentuje Kraków na międzynarodowych turniejach w Europie, a grono pasjonatów tego sportu stale się powiększa. Bike polo to sport znany bardzo dobrze także mieszkańcom innych polskich miast. Drużyny są także w Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie.

Obecnie krakowska drużyna rozgrywa mecze m.in. na terenie dawnego basenu Polfy przy ulicy Eisenberga. Jednak miejsce to jest w słabym stanie technicznym, a dodatkowo ZIS nie przedłużył umowy klubowi na korzystanie z tego terenu. Stąd obecność przedstawicieli Bike Polo Club Kraków na posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Fizycznej oraz prośba o możliwość wybudowania boisk asfaltowych.

Przedstawiciele klubu prosili radnych o wsparcie w budowie wielofunkcyjnego boiska asfaltowego z bandami. Byłby to unikalny obiekt i pierwszy tego typu w Małopolsce. Mógłby służyć nie tylko wielbicielom bike polo, ale także jako miejsce treningowe dla licznych krakowskich klubów hokeja, lacrosse i unihoca. Klub zaproponował budowę tegoż obiektu na terenie pod estakadą przy ul. Turowicza. Działki te należą do Gminy bądź są w użytkowaniu wieczystym Miasta.

W tej sprawie interpelację do prezydenta wystosował już radny Andrzej Mazur, który mocno zabiega o rozpropagowanie tego ciekawego sportu. W swojej interpelacji pisze, że miejsce, które wyznaczył klub jest wyjątkowo dobrym pomysłem: - Cechuje je dobry dojazd, centralne położenie, dodatkowo zadaszenie estakadą daje świetne warunki dalszego rozwoju bike polo i kultury fizycznej w Krakowie – napisał radny Mazur.

Pierwsze w Polsce boisko do bike polo powstało w Lublinie. Była to inwestycja sfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego i kosztowała 260 tys. zł.