górne tło

III Festiwal KultUro, czyli zdrowie i sztuka

Festiwal KultUro już po raz trzeci połączy badania naukowe i profilaktykę zdrowotną ze sztuką. Najlepsi specjaliści w dziedzinach urologii, geriatrii i medycyny rodzinnej od 22 do 29 września przemawiają jednym głosem w trakcie konferencji naukowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

– Ogromną rolą trzeciej edycji festiwalu KultUro jest przełamanie tabu, mówienie wprost i w sposób otwarty o chorobach. Festiwal to połączenie wiedzy, medycyny i sztuki. W tym roku ważnym elementem jest połączenie geriatrii i urologii. To nowość na tegorocznym wydarzeniu – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Festiwal KultURO to w tym roku już nie tylko urologia, ale medycyna rozumiana znaczenie szerzej. Lekarze innych specjalizacji włączają się w festiwal nie tylko merytorycznie, ale też muzycznie – do Krakowa przyjechał zespół, w którego składzie są dwaj chirurdzy, ortopeda traumatolog i traumatolog z kliniki w Wolfenbuettel. Krakowskie wydarzenie zainaugurowało tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii (Urology Week), a gościnny wykład wygłosił profesor z Uniwersytetu Stambulskiego.

22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca, w ramach koncertu „EndoPower i przyjaciele”, zagrał znany z Formacji Nieżywych Schabuff Olek Klepacz (z zespołem OZD), a także Janusz Grzywacz, założyciel legendarnego Laboratorium. Wcześniej na scenie pojawili się: Pro.k (dawniej Prokoncepcja), Frei Warschau, Kurtyna Siemiradzkiego i Mixtape z Niemiec. Gospodarze wieczoru, czyli występujący pod szyldem EndoPower rockmani-profesorowie urologii, zaskoczyli publiczność nowymi utworami. Wieczór uświetniła wystawa prac urologa-artysty Tomasza Wiatra.


W bogatym programie festiwalu ważne miejsce zajmuje profilaktyka. W dniach 25–29 września organizatorzy zapraszają na bezpłatne badania w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie.

22 września odbył się też III Jagielloński Dzień Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej. Po raz pierwszy najlepsi naukowcy odpowiadający za trzy odrębne specjalizacje: urologię, geriatrię i medycynę rodzinną, poprowadzili wspólne wykłady, kierowane zarówno do lekarzy, jak i pacjentów.

Festiwal KultUro zainaugurował tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii: cykl imprez odbywających się na całym świecie i promujących profilaktykę urologiczną, który w tym roku przypada na dni 25–29 września.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu KultUro jest bezpłatny.

dolne t�o