górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

Ten prawdziwie już jesienny weekend ma nam do zaoferowania sporo dobrej kultury. Otworzy się przed krakowianami Podgórze, Kino pod Baranami zaproponuje kilka ciekawych filmowych wydarzeń, a poza tym czeka Was chorwacka niedziela w MCK, teatralne smakołyki w Ludowym, a także interesujące koncerty – te kameralne, i te całkiem duże. Weekendowy kulturalny rozkład jazdy czas zacząć!

Już po raz 16. będziecie mogli wziąć udział w Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi. W sobotę można było zwiedzać 32 niezwykle ciekawe obiekty, a na niedzielę organizatorzy przygotowali 16 tematycznych spacerów, w tym jedną wycieczkę rowerową. Wśród miejsc otworzonych dla zwiedzających na tę okazję znalazły się m.in.: Centrum Szkła i Ceramiki, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Apteka pod Orłem, Obóz KL Płaszów, kopiec Kraka czy Fabryka Guzików w działaniu. A wymieniliśmy tylko kilka! Nie zabraknie też warsztatów czy koncertów. Miłośników Podgórza (obecnych i przyszłych) zapraszamy po szczegóły tutaj.

Przed wejściem na ekrany najnowszego filmu o Kingsmenach, fani kina szpiegowskiego w Kinie pod Baranami przeżyli sobotni maraton filmowy z ich przygodami. Na ekranie zagościli m.in. Taron Egerton, Colin Firth, Samuel L. Jackson i Michael Caine. Sobotni maraton rozpoczął pokaz filmu „Kingsman. Tajne służby” Matthew Vaughna. Kingsman to elitarna brytyjska organizacja pozarządowa, zrzeszająca wybitnych tajnych agentów. Zdobywca Oscara, Colin Firth wystąpił w nietypowej dla siebie roli doświadczonego agenta służb specjalnych, który bierze pod swoje skrzydła ambitnego żółtodzioba. Wieczór zwieńczyła najnowsza produkcja Vaughna, czyli film „Kingsman. Złoty krąg”.

Niezwykłe wydarzenie czeka nas w kinie Kijów.Centrum! Wild Hunt Live to niepowtarzalne widowisko zespołu Percival! Grupa doskonale znana wśród miłośników gier i słowiańskiej kultury, współtwórca ścieżki dźwiękowej do znanej na całym świecie i kultowej gry „The Witcher: Wild Hunt”, zaprezentuje utwory ze składanki „Wild Hunt”. Widowisko zostanie uświetnione oprawą artystyczną Teatru Avatar oraz wspaniałą scenografią i iluminacją, wzbogacone będzie wizualizacjami nawiązującymi do gry. Członkowie zespołu będą ubrani w stroje będące rekonstrukcją odzieży z wczesnego średniowiecza, a repertuar zostanie wykonany na dawnych instrumentach, których brzmienie znane jest doskonale fanom gry. Zapowiada się niezły klimat! Polecamy fanom „Wiedźmina” i nie tylko! Początek o godz. 20.00.

Wiele ciekawych wydarzeń ma miejsce w ten weekend na Kazimierzu, a to za sprawą Żydowskiego Nowego Roku 5778! Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na koncert noworoczny. Podczas koncertu wystąpi muzyczne trio: Krzysztof Michalski (wiolonczela), Grzegorz Mania oraz Piotr Różański (obydwaj zagrają na fortepianie). Występ rozpocznie się w CKŻ dzisiaj o godz. 18.00! Polecamy!

Nowa i ciekawa wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”! Wojciech Plewiński – jeden z czołowych polskich fotografów powojennych – znany jest przede wszystkim jako portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca legendarnych okładek „Przekroju”. Dorobek Plewińskiego jako reportera jest mniej znany, choć równie znaczący. Właśnie w Krakowie będziemy mogli zobaczyć te zdjęcia, na wystawie „Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość” – jeszcze do 4 października. Na tle innych fotoreporterów tego okresu Wojciech Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów. Jego humor czy ironia nigdy nie są niszczycielskie, poza nielicznymi wyjątkami dominuje w nich sympatia. W swoich zdjęciach Plewiński opowiada zwykle jakąś historię. Czujemy się zachęceni! Muzeum czynne jest w weekend od 10.00 do 18.00.

Z kolei w MCK szykuje się prawdziwie chorwacka niedziela! Będzie to dzień otwarty ich wystawy „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović”, poświęconej największemu artyście chorwackiemu XX wieku. Wstęp do galerii będzie bezpłatny! Poza tym na ten dzień zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci i dla dorosłych oraz.. degustację chorwackich win! Na warsztaty wstęp wolny, zapisy nie są wymagane. Nie zabraknie też możliwości do zwiedzania wystawy z przewodnikiem. Polecamy!

Polecamy Wam też wizytę w Teatrze Mumerus! W piątek pokazał swoją „Pieśń gminną". Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą od tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną. A w poniedziałek o godz. 19.00 na Kanoniczej 1 zobaczymy spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji". W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego „Marsz", 94 słowa z monologu Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Uwiedziona” i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy". Brzmi ciekawie!

 

dolne t�o