górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Początek jesieni kojarzy nam się zawsze z festiwalem Sacrum Profanum. W tym tygodniu to właśnie to wydarzenie rządzi kulturalnym Krakowem! Jeśli szukacie innych wrażeń niż awangardowe brzmienia muzyczne, proponujemy Wam też nową wystawę o fiatach 125 p w Muzeum Inżynierii Miejskiej, zabawny spektakl w Bagateli czy przedpremierowe seanse październikowych premier. Sprawdźcie nasz weekendowy rozkład jazdy!

Zaczynamy od jednego z flagowych krakowskich festiwali, wyczekiwanych przez wielu miłośników muzyki współczesnej w awangardowym wydaniu - Sacrum Profanum! W tym roku jako hasło przewodnie organizatorzy ogłosili „strefę dyskomfortu”, w której znajdziemy się słuchając festiwalowej muzyki, a festiwalowe wydarzenia odbywają się głównie na Nowej Hucie, jednak finał - czyli niedziela - to już powrót do Centrum Kongresowego ICE. W piątek o godz. 19 w Teatrze Ludowym zapraszamy na koncert „Eastmen/East Man”, gdzie znajdziecie najbardziej chwytliwą i romansującą z muzyką popularną kompozycję „Stay on it" Juliusa Eastmana. O 21 z kolei minimalistyczny koncert „Essence” odbędzie się w Łaźni Nowej. Sobota będzie należeć do „Post Indie Classical" w NCK (godz. 18) oraz „Rumuńskiego Spektralizmu” w Łaźni Nowej. W niedzielę o godz. 18 usłyszymy muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego podczas koncertu „Muzyczka/Samotność Dźwięków”, a na zakończenie festiwalu o godz. 20 Centrum Kongresowe opanuje mieszanka afrykańskiej tradycji z minimalizmem. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ. Wejdźcie do Strefy Dyskomfortu!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na trzy koncerty festiwalu Sacrum Profanum:

Macie ochotę wybrać się na jeden z nich? Odpowiedzcie na pytanie: Kto był pomysłodawcą nazwy festiwalu? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 września do godz. 12 w tytule maila wpisując SACRUM PROFANUM oraz nazwę koncertu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Jeden z najzabawniejszych spektakli Bagateli, „Seks dla opornych” będziecie mogli obejrzeć już w ten weekend! Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Z subtelną ironią, ale i z dużą wyrozumiałością, spektakl opowiada o próbie ożywienia pożycia małżeńskiego podjętej przez Barbarę i Karola. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Dowiemy się już w sobotę i niedzielę o godz. 16:30 i 19:15.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl „Seks dla opornych” na niedzielę 1 października o godz. 19:15. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na następujące pytanie: W którym roku odbyła się krakowska premiera tej sztuki? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 września do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Ciekawe propozycje na ten weekend ma również Teatr Stary. „Triumf Woli” Strzępki i Demirskiego to spektakl z pozytywnym przesłaniem, emanujący dobrą energią i wiarą w człowieka, który może być – i bywa – wspaniały. Jeśli tylko chce, potrafi „przenosić góry”. Na wyspie pośrodku oceanu, pasażerowie ocaleni z katastrofy lotniczej na przekór powadze sytuacji próbują urozmaicić sobie czas opowiadając historie o ludziach, bez których świat utknąłby w miejscu. Choć przychodzi im to z trudem, zwłaszcza że w grupie nie brak malkontentów, wkrótce wcielają się w role bohaterów, którzy zrobili coś po raz pierwszy. W rolach głównych m.in. Anna Radwan i Radosław Krzyżowski, więc chyba bardziej polecać nie trzeba! Kierunek - Teatr Stary w piątek i sobotę o godz. 18.

KONKURS

A my już wybiegamy w przyszłość do kolejnego tygodnia i mamy dla Was podwójne zaproszenia na inny spektakl duetu Strzępka/Demirski - „Bitwa warszawska 1920” w Teatrze Starym w środę (4.10) oraz czwartek (5.10). Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na następujące pytanie: Dlaczego bitwa warszawska bywa nazywana cudem nad Wisłą? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 2 października do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR STARY oraz dzień, w którym chcecie wybrać się do teatru. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Z kolei Barakah w ten weekend stawia na sprawdzony w swoim repertuarze spektakl „Świadkowie”. To pełna humoru, ale też bolesna opowieść rzucająca w widza pytaniami o to, kim jest świadek, co się dzieje, gdy sami stajemy się świadkami, ale naszego życia i czy przypadkiem my sami nie zostajemy na własne życzenie w tych swoich własnych życiach uwięzieni. A na co dzień obserwujemy, naprawiamy, psujemy, ale głównie dążymy do tego, by nam się jednak dobrze żyło i na potrzeby tego dobrego, wygodnego, bezpiecznego życia uprawiamy stabilizację, taką naszą małą stabilizację. A historia na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Zapraszamy w niedzielę o godz. 19:00!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na spektakl „Świadkowie” w niedzielę 1 października o godz. 19:00 w Barakah. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na następujące pytanie: Jak brzmi pełen tytuł literackiego pierwowzoru sztuki? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 września do godz. 12 w tytule maila wpisując BARAKAH. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Teraz coś tanecznego! W piątek w klubie Zaraz Wracam Tu, odbędzie się pierwsza w Krakowie impreza kizombowa – Kizz Project – połączona z warsztatami. Kizomba jest nowym nurtem w tańcu i muzyce. Zyskał popularność w Portugalii, a później na parkietach pozostałych krajów europejskich. W piosenkach, śpiewanych głównie w języku portugalskim, a w ostatnim czasie również po francusku i angielsku, delikatna, romantyczna nuta przeplata się z rytmami afrykańskimi. Kizz Project to autorska inicjatywa, mająca na celu rozwój polskiej kizomby we współpracy z artystami krajowymi i zagranicznymi. A poza tym to po prostu świetna okazja do tańca! Początek o godz. 20!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na Kizz Project w piątek w Zaraz Wracam Tu! Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na następujące pytanie: Z jakiego kraju wywodzi się kizomba? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 29 września do godz. 12 w tytule maila wpisując KIZOMBA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Ile kosztował Fiat 125p? Komu służył przez prawie dwie dekady? I jak wyglądały wczasy zmotoryzowanych obywateli? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryje wystawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej, zorganizowana z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia produkcji Fiata 125p w Polsce. Ekspozycja pt. „P jak Paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” zostanie otwarta w najbliższą sobotę i będzie czynna do końca 2017 roku. Na dzień otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, m.in. zlot i paradę polskich Fiatów 125p, spotkania ze znanymi osobami, związanymi z historią polskiej motoryzacji oraz warsztaty dla dzieci. Klimat PRL-u wyczuwamy już z daleka, więc czujemy się zachęceni!

To z pewnością jeden z najbardziej oryginalnych filmów, które kiedykolwiek powstały w Polsce. Mowa oczywiście o filmie „Twój Vincent", który na ekranach kin zagości 6 października. Macie okazję zobaczyć go jednak przedpremierowo, bo już w najbliższą niedzielę o godz. 17 w Kinie pod Baranami. „Twój Vincent" to animacja malarska, opowiadająca o ostatnich dniach życia mistrza Vincenta van Gogha. Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej. Ponoć ten film to wizualny majstersztyk! Polecamy zobaczyć to na własne oczy!

Z kolei w niedzielny wieczór w Zet Pe Te będziecie mogli obejrzeć jeden z najważniejszych europejskich filmów ubiegłego roku - „Toni Erdmann". A ten seans odbędzie się w ramach 14. edycji Europejskiego Dnia Języków w Krakowie. To pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Tytułowy Toni Erdmann to fikcyjna postać stworzona właśnie przez ojca głównej bohaterki. To wcielenie starszego pana będzie kanwą do wielu zabawnych scen w filmie! Początek seansu o godz. 18!

Intymna opowieść o codziennym życiu mnichów z górskiego klasztoru Zen Chan w Chinach - tak w skrócie można opisać film „One mind" Edwarda A. Burgera, który zobaczymy na pokazie specjalnym w Kinie pod Baranami w sobotę o godz. 19. Reżyser filmu żył i studiował praktyki religijne wewnątrz buddyjskich społeczności w Chinach przez ponad 15 lat. Jest pierwszym zachodnim twórcą filmowym, któremu pozwolono zarejestrować codzienne rytuały i tradycje praktykowane w odizolowanym, górskim klasztorze Zen Chan. „One Mind" jest nie tylko portretem mnisiej społeczności, ale i swoistym eksperymentem w buddyjskiej sztuce filmowej. Stawiając na ciszę i kontemplację, Burger chciał stworzyć nie tyle film o buddyzmie, co film buddyjski. Polecamy jeszcze z jednego ważnego powodu - po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem mnichów chińskiej tradycji Zen.

Wyjątkowy koncert odbędzie się w niedzielę na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Swój jubileusz będzie tam obchodzić znana między innymi z występów w zespole „Pod Budą” Anna Treter. Podczas koncertu usłyszeć będzie można zarówno utwory z czterech autorskich płyt, jak i premierowe wykonania piosenek z najnowszego wydawnictwa wokalistki „To ja”. Zabrzmią także piosenki z repertuaru Pod Budą, również te autorstwa Andrzeja Poniedzielskiego specjalnie dla Anny Treter – obok nastrojowych, poetyckich ballad, pojawią się kompozycje rytmiczna i żywiołowe. Początek koncertu o godz. 19.

Dworek Białoprądnicki rozpoczyna projekt Odkrywka - serię koncertów w którym - zgodnie z nazwą - będą odkrywać talenty i dawać szansę zdolnym muzykom. Na pierwszy ogień pójdzie grupa Oversaturate, której muzyka uczta dla koneserów progresywnego rocka. Cięższe brzmienie, inspirowanej progresywnym metalem debiutanckiej płyty z mocnym i energetycznym wokalem, obecnie transformuje w stronę nastroju, przekazu i spójności brzmienia oraz wzajemnych relacji poszczególnych instrumentów. Na ich koncertach można usłyszeć głównie świeże, niepublikowane wcześniej kompozycje promujące wydanie drugiej płyty. Koncert w najbliższy piątek o godz. 19!

dolne t�o