górne tło

„Ptaki śpiewają w Kigali” - seans dla seniorów w Kinie pod Baranami

Wstrząsająca opowieść o ludobójstwie w Rwandzie, o psychologicznych konsekwencjach tej tragedii, a także o przyjaźni i przebaczeniu – to kolejna propozycja dla seniorów w cyklu Dojrzało Kino. W środę 27 września o godz. 11.00 w Kinie Pod Baranami pokazany zostanie film „Ptaki śpiewają w Kigali”. Towarzyszyć mu będzie prelekcja i dyskusja.

„Ptaki śpiewają w Kigali” to ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”.

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających stu dni czystek, z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, kobieta decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Co środę o godz. 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na Dojrzałe Kino – cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Kinowe premiery poprzedza prelekcja, a po seansie odbywa się dyskusja przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Gospodynią spotkań jest redaktor Maria Malatyńska. Bilety dla seniorów kosztują 14 zł.

Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

 

dolne t�o