górne tło

W Małym Płaszowie powstaje żłobek dla 100 dzieci

W ponad 80 proc. zaawansowane są prace przy budowie gminnego żłobka przy ul. Lipskiej w Małym Płaszowie. Budynek dla 100 dzieci, za którego realizację odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie będzie oddany do użytku pod koniec roku. Projekt powstaje przy wsparciu rządowego programu „Maluch Plus”.

Przypomnijmy, że umowa z wybranym w przetargu wykonawcą inwestycji – konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe „ADMA-bis” oraz „ATB” Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne – została zawarta 15 maja tego roku.

Do tej pory zrealizowano następujący zakres prac:

Stan zaawansowania trwających od połowy maja tego roku prac ocenia się na ponad 70 proc. Aktualnie wykonawca prowadzi prace związane z pokryciem dachu. Wewnątrz budynku montowane są instalacje, w tym instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonywane gładzie, w części pomieszczeń kładzione płytki, rozpoczęto montaż sufitów podwieszanych. Wykonawca rozpoczął prace brukarskie na zewnątrz i przygotowuje teren budowy do prac związanych elewacją budynku.

Zgodnie z umową termin realizacji mija 15 grudnia br. Wartość kontraktu to 4 595 000 zł brutto. Projekt ma finansowe wsparcie z programu „Maluch Plus” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na kwotę 1,2 mln zł.

Budynek żłobka gminnego w Małym Płaszowie powstaje na podstawie projektu Joanny Kłusak. Jest zbudowany na rzucie prostokąta, zlokalizowanego w osi północ – południe. Posiada dwie kondygnacje naziemne. Od wschodu zaprojektowano taras, na który prowadzą wyjścia bezpośrednio z sal dzieci. Strefa wejściowa budynku obejmuje wiatrołap oraz pomieszczenia na wózki, szatnie dla dzieci, poczekalnie dla rodziców i ogólnodostępną toaletę, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze we wschodniej części obiektu znajdują się dwie sale z sypialniami dla młodszych dzieci, a w części północno-zachodniej - kuchnia z zapleczem oraz pomieszczenia techniczne. Kuchnia przygotowana jest do obsługi cateringu, nie planuje się przygotowywania posiłków na miejscu.

Na drugiej kondygnacji znajdują się dwie sale dla dzieci  - jedna z osobną sypialnią i druga jednoprzestrzenna. Na pierwszym piętrze będzie również część socjalna z szatniami, sanitariatami i pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników żłobka, jak również dwa pokoje administracyjne. Znajdą się tam również pomieszczenia pomocnicze, takie jak toalety, magazyny oraz izolatka i pralnia. Kondygnacja parteru i piętra skomunikowana jest dwiema dwubiegowymi klatkami schodowymi oraz windą. 

Do żłobka przy ul. Lipskiej będzie mogło uczęszczać 100 dzieci. Żłobek będzie prowadził podmiot wyłoniony w konkursie, który zostanie ogłoszony na przełomie września i października tego roku, opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka będą takie same jak w żłobku samorządowym. Placówka ma rozpocząć działalność najpóźniej 31 grudnia tego roku.

Dane dotyczące zagospodarowania terenu:

Dane dotyczące budynku:

Warto wiedzieć, że Gmina Miejska Kraków jako jedyna gmina metropolitalna w Polsce nieprzerwanie udziela dotacji do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. W 2012 roku dotowano 230 miejsc, w 2017 r. dotacją objętych jest już 3 542 miejsca. Udzielanie dotacji w znaczący sposób obniża opłaty ponoszone przez rodziców za objecie opieką dziecka w placówce (średnio o ok. 357 zł miesięcznie).

W latach 2011-2017 ilość niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych wzrosła z ośmiu (zapewniających 130 miejsc) do 162 (4 532  miejsc).

dolne t�o