górne tło

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście

Im bliżej weekendu, tym grubszy staje się kulturalny kalendarz. Ciekawych imprez jest zagęszczenie, a wiemy, że nadmiar utrudnia wybór. Co więc powiecie na sugestię, żeby w czwartek dać się ponieść muzyce w różnych odmianach? Ona nie tylko łagodzi obyczaje, może przecież być wibrująca, energetyczna, motywująca do działania – wśród dzisiejszych propozycji każdy znajdzie nurt zgodny z własnymi potrzebami! Czas start!

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wiecie może, czym grozi uprawianie miłości ze śpiącą kobietą i jak pozbyć się z pięknego snu niepożądanego intruza? Jedno jest pewne: z absurdalnej komedii, „Miód, albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem” Tomáša Svobody, wyniesiemy życiową mądrość o tym, że jesteśmy jak jeże na zamarzniętej ziemi: jest nam zimno, więc tulimy się do siebie, ale jesteśmy jeżami, więc ranimy się kolcami... Sztuka przeszła już „próbę ogniową” podczas czytania scenicznego i na fali aplauzu publiczności weszła do repertuaru Teatru Ludowego w inscenizacji samego autora, który przeniósł akcję w realia... Teatru Ludowego. Efekty zobaczycie na Scenie Pod Ratuszem o 19.00.

W Cinema City o godz. 19.30 ruszy pierwsza, powakacyjna edycja „Ladies Night” – cykliczna impreza dla Pań, połączona z filmowym pokazem przedpremierowym i konkursami. W tym miesiącu Panie (Panowie oczywiście też!) zobaczą komedię romantyczną „Wszyscy moi mężczyźni” z genialną Reese Witherspoon w roli singielki, która szukając tego jedynego, wikła się w mnóstwo zabawnych, damsko-męskich relacji. To idealny film dla nowoczesnych kobiet, wyprodukowany przez królową komedii, Nancy Meyers – autorkę hitów „Czego pragną kobiety” i „To skomplikowane”. Po rozstaniu z mężem, Alice (Witherspoon) z córkami opuszcza Nowy Jork i wraca do rodzinnego Los Angeles. Znajduje nową pracę i szkołę dla dzieci, a sprawy sercowe odkłada na bok. Wszystko zmienia się, gdy w dniu urodzin poznaje trzech uroczych facetów, którzy przybyli do LA w pogoni za marzeniami. Cała trójka pozostaje bez dachu nad głową i Alice, wbrew rozsądkowi, pozwala im zamieszkać u siebie. Tak rozpoczyna się pasmo damsko-męskich komplikacji, a prawdziwe emocje zaczną się, gdy do drzwi Alice zapuka jej były mąż… Czy dla miłości warto rozpoczynać wszystko od nowa?

Na początku mówiliśmy o muzyce, przypominamy więc o trwającym Sacrum Profanum – jednym z głównych krakowskich festiwali. Wejdźcie do Strefy Dyskomfortu! Jej szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

W Multikinie o 19.00 zobaczycie i posłuchacie „Amadeusza”: retransmisję spektaklu z cyklu „National Theatre Live w Multikinie”. Do Wiednia, muzycznej stolicy świata, przybywa młody Mozart. Jego geniusz i sposób bycia drażni wiele osób, ale przede wszystkim nadwornego kompozytora cesarza. Bogobojny Antonio Salieri jest zazdrosny o sukcesy przebojowego Amadeusza na tyle, że postanawia pozbyć się rywala… Historia wcale nie potwierdza, że Salieri zgładził Mozarta, ale ta legenda zainspirowała wielu twórców (Puszkin, Rimski-Korsakow, Shaffer). Na podstawie sztuki Petera Shaffera Miloš Forman zrealizował nagrodzony Oscarem, film pod tym samym tytułem. Dramat Shaffera to studium o muzyce, władzy i zazdrości, zazdrości tak wielkiej, że nawet pobożnego Salieriego doprowadzi nie tylko do zbrodni, ale i do buntu wobec Boga, który talentem obdarzył Mozarta, a jego – Salieriego – uczynił pragnącą wielkości miernotą (co nie jest prawdą, bo był bardzo ceniony za swego życia; wystawienie jego opery otworzyło świeżo wybudowaną La Scalę). W rolę Salieriego wcielił się Lucian Msamati („Gra o tron”), a Mozarta zagra Adam Gillen („Fresh Meat”, „Benidorm”, „Prisoners’ Wives”).

I kolejny muzyczny festiwal: o 18.00 w willi Decjusza (ul. 28 Lipca 1943 roku 17 A), rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato. To jedyne w Krakowie cykliczne wydarzenie festiwalowe, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Zawiera się ona w nazwie wydarzenia – „sfogato” to włoskie słowo użyte po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert „Chopin soirée”, podczas którego wystąpi m.in. japoński duet pianistów Iga Yamaguchi Duo: Ayumi Iga i Masatoshi Yamaguchi (w repertuarze na cztery ręce), pianista Sergei Sultanov, baryton o. Tomasz Jarosz oraz Polanski Duo: Marek Polański (skrzypce) i Marta Polańska (fortepian).

Kochamy kino i kochamy muzykę filmową – to dwa bezsporne fakty. W TAURON Arenie Kraków w ramach Koncertu Muzyki Filmowej dzisiaj zabrzmią motywy muzyczne z takich filmowych hitów, jak „Titanic”, „Gladiator”, „Władca pierścieni”, „Gwiezdne wojny”, „Dirty Dancing”, „Upiór w operze” i wielu innych. Na scenie królować będą polskie gwiazdy: Justyna Steczkowska, Janusz Radek, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Cugowski, Mietek Szcześniak i Krzysztof Kiljański z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Początek o 19.00.

W Pięknym Psie na Bożego Ciała natomiast będzie prawie onirycznie za sprawą grupy Už Jsme Doma. Muzycy eksplorują muzyczny świat od ponad 30 lat, w ich twórczości mieszają się elementy rocka, jazzu, punka i folku, z surrealistycznymi tekstami, zaskakującymi zmianami tempa i melodyjnością nawiązującą do czeskich, słowackich i morawskich korzeni (wielogłosowe partie wokalne, zaśpiewy). Awangardowa grupa wykorzystuje swoje instrumentarium (znani są z zamiłowania do „dęciaków”) w sposób daleki od kanonicznego, wywołując dzięki temu gęstą brzmieniowo atmosferę. A że jeden z ich najbardziej znanych utworów nosi tytuł „Mlha” (Mgła), od 20.00 możecie łatwo zanurzyć się w ich melancholijnym, odrealnionym świecie.

dolne t�o