górne tło

Kraków otrzymał swój tartan

Kraków – jako jedyne miasto w Polsce - ma swój tartan. Czterometrowy kupon krakowskiej kraty, który w niedzielę, 1 października pod Wieżą Ratuszową, Lord Provost Edynburga Frank Ross wręczył Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, utkano w DC Dalgleish - jednej z ostatnich tradycyjnych ręcznych szkockich tkalni.  Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Szkockiej Kraty w Krakowie.

Festiwal Szkockiej Kraty rozpoczął się - wpisującym się w tradycję Pikników Krakowskich - Szkockim Piknikiem na Plantach, w sobotę 30 września na placyku koło pomnika Tadeusza Boya-Żeleńskiego - naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. Można było posłuchać koncertów Scotpipe - dudziarzy z Edynburga, obejrzeć szkocki taniec, spróbować szkockich ciasteczek. Najmłodsi wysłuchali szkockich bajek, a nawet mogli przymierzyć tradycyjny strój Szkotów, czyli kilt oraz robić pamiątkowe zdjęcia dzieci w kiltach.

 

Tego samego dnia na Małym Rynku, przenieśliśmy się do Szkocji, by poznać jej bogate tradycje: kulturę, stroje, historię tartanu, a także zobaczyć tkanie krakowskiego tartanu w filmie Alexa Ingle w jednej z tradycyjnych, szkockich przędzalni. Projektant krakowskiej kraty opowiedział o swoim pomyśle i pracy nad nim, poznaliśmy też Szkotów mieszkających w Krakowie oraz ich historie. Tancerze ze Szkoły Tańca Jane Austen uczyli szkockich tańców, a w konkursach wiedzy o krakowsko-szkockich powiązaniach można było wygrać nagrody. Choć tym razem Szkoci nie przywieźli nam whisky (czyli „wody życia”, jak nazywają ten napój w języku gaelickim), artyści z Krakowa i Edynburga rozgrzali wieczorną atmosferę prezentując swój ciekawy i intrygujący program.

Z kolei w niedzielę, 1 października spod sceny na Małym Rynku wyruszył barwny korowód. Poprowadził go Lord Provost Edynburga, któremu towarzyszyli dudziarze z zespołu Scotpipe, w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach. Pod Wieżą Ratuszową nastąpiło oficjalne przekazanie krakowskiego tartanu na ręce prezydenta Jacka Majchrowskiego.

 

dolne t�o