górne tło

„Osobliwe” – wystawa zdjęć będących dziełem przypadku

Jeżeli kiedyś zastanawiałeś się nad tym, czy można zrobić ciekawą wystawę ze zdjęć nieudanych, przypadkowych i zniszczonych to Muzeum Historii Fotografii odpowiada, że można i zaprasza na wystawę „Osobliwe”, którą tworzy około 130, dokładnie wyselekcjonowanych fotografii.

Osobliwość to zagadkowa cecha niektórych fotografii. To ona sprawia, że w ich kierunku ciążą myśli i spojrzenia. Osobliwość może być przez wielu podzielana, choć zwykle jest osobista; nie sposób jej zmierzyć ani przyszpilić. Wydaje się, że osobliwość czasami majaczy w dialogu obrazów i słów, że to sytuacja, w której przedmiot zyskuje podmiotowość i zaczyna z oglądającym rozmowę.

Zdjęcia wybrane ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego to crème de la crème zdjęć niewytłumaczalnych, nie wiadomo-po-co-zrobionych, a nawet źle zrobionych. Większość z nich to dzieła błędu i przypadku, które w fotografii trzeba traktować z respektem.

Zachęcamy do obejrzenia filmu wideo 360° z wernisażu wystawy:

 

Wśród wybranych na wystawę fotografii znajdują się m.in. obrazy, w których zaburzona jest powszechnie przyjęta konwencja obrazowania fotograficznego, taka jak niezgodne z tzw. dobrymi praktykami fotograficznymi kadrowanie, niezgodna z tematem fotografii orientacja obrazu, zniszczenia mechaniczne i biochemiczne zniszczenia emulsji fotograficznej.

Ponadto pokazane zostaną fotografie łamiące powszechnie obowiązujące kanony portretowania, zdjęcia niepokojące ze względu na niejasność i ogólny klimat zarejestrowanych sytuacji, fotografie dziwnie upozowanych ludzi i obiektów formalnie osobliwych, zdjęcia operujące różnego typu deformacjami, obrazy przedstawiające niecodzienne dla fotografii tematy (np. zdjęcia wybuchów), osobliwe portrety zwierząt (np. portrety na meblach jeden z motywów przewodnich identyfikacji wizualnej projektu), przykłady praktyk ikonoklastycznych dokonanych na fotografii (np. wydarcia, wycięcia twarzy) oraz celowe praktyki retuszu i fotomontażu w starych fotografiach.

Wystawa oraz towarzysząca jej promocja katalogu zostały wpisane do programu wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Fotografii.