górne tło

Radni odwiedzili Centrum Szkła i Ceramiki

Pokaz ręcznego formowania szkła, galerię współczesnej rzeźby oraz historię znanego na całym świecie „szkła krakowskiego” - mieli okazję zobaczyć i poznać członkowie Komisji Kultury i Ochrony Zabytków w siedzibie Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3.

Centrum Szkła i Ceramiki, zlokalizowane przy ulicy Lipowej 3, to inicjatywa krakowskiego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. To miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża kakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków mieli okazję obejrzeć wystawy współczesnej rzeźby ze szkła, historyczną część dotyczącą wyrobu szkła w Krakowie, a także pokaz ręcznego formowania szkła „na żywo" .

Przewodnicząca komisji Małgorzata Jantos pytała o współpracę centrum z ośrodkami uniwersyteckimi. CSiC stale współpracuje z centrum kształcenia studentów, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (makrokierunek „ceramika", specjalność „materiały dla konserwacji i rewitalizacji") oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i we Wrocławiu (wydziały: Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Ceramiki i Szkła), obejmujące prowadzenie zajęć dydaktycznych, laboratoryjnych i ćwierćprzemysłowych z zakresu produkcji szkła, ceramiki i materiałów budowlanych.

Centrum jest także jedynym w Polsce miejscem produkcji materiałów budowlanych na bazie cementu romańskiego: zapraw tynkarskich, murarskich i farb  - do wykorzystania w konserwacji zabytkowej architektury. Jedynie taki spełnia wszystkie normy wskazywane przez konserwatorów zabytków.

dolne t�o