górne tło

Wycieczka w miejsce bitwy pod Parkanami

W tym roku mija 334. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Dziś 7 października w Parkanach na Słowacji odbędzie się uroczystość w hołdzie zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, który pokonał ostatecznie wojska Armii Osmańskiej. Z tej okazji Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu oraz Ogólnopolski Komitet Obchodów 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej zapraszają na wycieczkę do Parkan.

Msza w Bazylice św. Wojciecha w Esztergom, złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego w Štúrovo (dawniej Parkany), przejście przez most Dunaju na Węgry do Esztergom, złożenie kwiatów pod pomnikiem Sobieskiego w Erzsébet Park – to program wycieczki, organizowanej w sobotę, 7 października przez Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu i Ogólnopolski Komitet Obchodów 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W uroczystościach zapowiedzieli swój udział władze samorządowe i dyplomaci z sąsiadujących krajów.

Przypomnijmy, że 16 czerwca br. w Krakowie, skąd król Jan III Sobieski wyruszył z odsieczą Wiedniowi, zainaugurowano ogólnopolskie obchody Wiktorii Wiedeńskiej. W ramach cyklu imprez w ramach obchodów 334. rocznicy odbyło się spotkanie 2 września na zamku w Stetteldorfie w Austrii, w którym przekazano dowództwo królowi Janowi III Sobieskiemu nad zjednoczonymi amiami sprzymierzonymi.

12 września z Wiednia wyruszyła Wielka Procesja z kościoła augustianów do katedry św. Szczepana w hołdzie za męstwo i bohaterstwo rycerzy spod Wiednia, w której została odprawiona msza za zwycięstwo wojsk armii sprzymierzonych nad Imperium Osmańskim.

Obchody 334. rocznicy stają się okazją do przypomnienia, że Europa swoją aktualną tożsamość zawdzięcza wydarzeniom, które rozegrały się 12 września 1683 roku pod Wiedniem. Wtedy właśnie zjednoczone armie Polski, Niemiec i Austrii pod wodzą króla Jana III Sobieskiego po nadzwyczajnym zwycięstwie oparły się Imperium Osmańskiemu, pod wodzą wezyra Kara Mustafy, które planowało swoją ekspansję na chrześcijańską Europę.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z organizatorami - tel. 609 439 840.

Zobacz więcej:

dolne t�o