górne tło

HackYeah – największy w Europie stacjonarny hackathaton już za nami!

W dniach 28-29 października w TAURON Arenie Kraków miał miejsce największy w Europie stacjonarny hackathon –  HackYeah. W wydarzeniu aktywnie wzięło udział 1700 uczestników: programistów, grafików, kierowników projektów i innych osób zajmujących się na co dzień tworzeniem oprogramowania. Wyzwaniem postawionym przed uczestnikami było  rozwiązanie specjalistycznych zadań branżowych. Specjalnie na HackYeah przygotowana została ścieżka „Miasto ”pn. „On the path to the georevolution in Krakow - making data more accessible”.

Dlaczego włączyliśmy się w HackYeah?

W codziennej pracy w magistracie wykorzystujemy ogromne ilości danych, które zgromadzone są w różnych plikach tekstowych i arkuszach kalkulacyjnych. Zbiory danych opisują m.in. sytuację społeczno-gospodarczą miasta i są bardzo istotne z punktu widzenia sprawnego zarządzania – jednak bez wystandaryzowanego formatu, „wspólnego mianownika”, nie jest możliwe porównywanie wielu zestawów danych, wyciąganie wniosków czy prognozowanie trendów. Takim punktem odniesienia dla zestawów danych może być ich przestrzenny format, czyli zapisywanie danych wraz ze współrzędnymi geograficznymi, co pozwala np. prezentować je na stronach Obserwatorium.

Celem konkursu było opracowanie uniwersalnego narzędzia, umożliwiającego w sposób automatyczny przetwarzanie dużych zbiorów danych w formę przestrzenną (widoczną na mapie).

Poszukiwanie rozwiązań

Podczas HackYeah stworzono narzędzie „Geokoder”, które wspiera automatyzację procesów związanych z odpowiednim opracowaniem i przetwarzaniem danych, a tym samym rozbudowywaniem bazy danych przestrzennych. W oparciu o takie zasoby można efektywniej gromadzić i wykorzystywać wiedzę o mieście, jest to też ważny krok w drodze do „open data” i udostępniania mieszkańcom danych za pośrednictwem platformy internetowej, takiej jak Obserwatorium. Na potrzeby konkursowych zmagań zespołów zostały udostępnione dane, pochodzące od instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a ich specjalny zbiór dotyczył wypadków samochodowych, które miały miejsce w Krakowie w 2016 roku.

Udostępnione dane miały charakter testowy - w ten sposób chcieliśmy pokazać uczestnikom z jakimi danymi pracują urzędnicy i jak wiele informacji można uzyskać na podstawie ich analizy.

Zwycięzca w ścieżce „Miasto”

W ramach miejskiej ścieżki zgłoszono finalnie 15 projektów, które oceniło jury złożone z przedstawicieli miejskich wydziałów geodezji oraz rozwoju miasta. Otrzymaliśmy kilka bardzo dobrej jakości produktów, zaś wybór najlepszego nastąpił w oparciu o poprawność geokodowania danych i czas działania programu.

Zwycięski zespół Neuralbit Technologies stworzył program, który w 99 proc.poprawnie dopisywał lokalizacje do wejściowego pliku oraz wykonał pracę w pięć sekund. Ta młoda firma rozpoczynająca swoją przygodę w świecie start-upów zajmuje się zagadnieniami związanymi z „big data”, uczeniem maszynowym, optymalizacją oraz nowoczesnymi systemami teleinformatycznymi. Dzięki swojemu zapałowi, pomysłowości i doświadczeniu, członkowie zespołu, czyli Piotr Jaglarz, Konrad Zuchniak i Piotr Szeląg, zaproponowali najciekawsze rozwiązanie dla „GEOKODERA”, stając się zwycięzcami.