górne tło

Wystawa „Meanings” w Laboratorium Sztuki

17 listopada Fundacja Laboratorium Sztuki rozpoczyna swoją działalność wystawą prac oraz instalacji Marcina Kowalika oraz Oliviera Whelana pt. „Meanings”. Wernisaż połączony będzie z performancem Marcina Kowalika, w trakcie którego jedna z prac Marcina Kowalika, stworzona przez artystę specjalnie w tym celu zostanie pozbawiona ram i uwolniona z formy. Towarzyszyć temu będzie prawdziwy spektakl światła i dźwięku.

Na wystawie w Laboratorium Sztuki prezentowane będą obrazy Marcina Kowalika z cyklu  „Faza lustra” oraz jego najnowszy cykl pt. „Zbieżne”.  Obrazy będzie można oglądać do 17 stycznia 2017 roku.

Marcin Kowalik urodził się w 1981 r. w Zamościu. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod jego kierunkiem w 2009 r. zdobył stopień doktora. Artysta mieszka i tworzy w Krakowie.

Znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” – „Kompas Młodej Sztuki”. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Borowik Collection, Clifford Chance Collection i licznych małych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Malarstwo Marcina Kowalika to przede wszystkim intelektualna gra miedzy widzem a obrazem. Idea malowania, obraz, oraz malarstwo definiowane przez samego twórcę jako proces myślowy oparty na doznaniach wzrokowych, to główne kwestie artystycznych rozważań artysty. Od strony formalnej jego obrazy można określić mianem przestrzennych, często iluzyjnych struktur geometrycznych, w których osadzony jest bardzo wyrafinowany kolor. Artystę interesuje interpretacja jako twórcza (de)konstrukcja działa, czyli przebieg dialogu malarza z obrazem w procesie twórczym. Obraz to specyficzna rozmowa, jaką prowadzi dzieło sztuki z widzem, ale również z autorem, będącym jego pierwszym odbiorcą. 

- Chodzi o moment, kiedy patrzymy na obraz i rodzą się w nas interpretacje, co moim zdaniem ma formę czegoś w rodzaju dialogu – mówi Marcin Kowalik.

Drugi z artystów, którego prace będą prezentowane w ramach wystawy „Meanings” to Olivier Whelan. Artysta ten prezentuje twórczość bardziej organiczną, zestawiając ze sobą struktury pędzące z różną prędkością, w różnych kierunkach, pochodzących z różnych miejsc w czasie. Prace obu artystów łączy jednak dociekliwość w eksperymentowaniu z formą, zgłębianiu jej struktury i wewnętrznych zależności. Artyści Marcin Kowalik i Olivier Whelan współpracują ze sobą od 2013 roku i mają za sobą szereg wspólnych wystaw, m.in. w Zamościu, Warszawie i Oslo.

W trakcie wernisaży zaprezentowanie zostanie autorski performance Marcina Kowalika, w trakcie którego jedna z prac artysty zupełnie zmieni swój „stan skupienia”. Każdy z obecnych będzie mógł doświadczyć tego stanu. Zgodnie z programem artystycznej Grupy LASEM, do której Marcin Kowalik należy, praca przejdzie z jednego medium w inne, zostanie "zdeframestrowana".

Deframestracja to koncepcja artystyczna sformułowana przez Grupę LASEM w 2013 r. Jej głównym założeniem jest pozbawianie sztuki ram, uwalnianie myśli z formy w jakiej została zamknięta. Jedną z podstawowych realizacji idei deframestracji są ubrania wyszywane przez Grupę z oryginalnych obrazów malarskich – tak definiuje ten koncept Grupa LASEM. 

Artysta wraz z publicznością, będą mieli okazję ocenić do czego tak naprawdę przypisany jest duch sztuki: do formy, treści, a może koncepcji zawartej w dziele.

Fundacja Laboratorium Sztuki ma za cel wspieranie artystów oraz promowanie i upowszechnianie kultury i sztuki, w tym także sztuki pojawiającej się w przestrzeni publicznej. Drugim ważnym jej celem działania jest także wspieranie rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży twórczo uzdolnionej, zwłaszcza ze środowisk wykluczonych społecznie. Fundacja ma być miejscem, gdzie wspieramy kreatywność. Fundacja ma za cel łączyć dwa światy – z jednej strony świat twórców i artystów a z drugiej świat odbiorców tej sztuki. Chcemy pokazać im poprzez dostęp do świata sztuki, że ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność.

Wystawę można oglądać od 17.11.2017 do 17.01.2018, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00 w Krakowie w przyziemiach biurowca przy ul. Balickiej 123.

Więcej informacji na stronie Laboratorium Sztuki oraz na Facebooku.