górne tło

Przedszkolaki świętowały w nowym budynku

Z początkiem listopada Samorządowe Przedszkole nr 95 w Borku Fałęckim powiększyło się o kilka nowych oddziałów – zlokalizowano je w świeżo wykończonym budynku przy ul. Kościuszkowców 6. Dzieci mają tam do dyspozycji przestronne, dobrze wyposażone sale, a w bezpośrednim sąsiedztwie – park Solvay. Przedszkolaki odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wziął udział w uroczystości upamiętniającej 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– To kolejne przedszkole, które otwieramy w tym roku, bardzo ładnie zaprojektowane i wykonane. Na razie nie jest w pełni wykorzystane, ale niedługo dojdą kolejne dzieci, dokończony też zostanie plac zabaw. Ta uroczystość, którą przygotowały dzieci wraz z nauczycielami, to wstęp do tego, co wydarzy się 11 listopada na Rynku Głównym. Mam na myśli 66. lekcję śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”, na którą Państwa serdecznie zapraszam – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– 2 listopada uruchomiliśmy przy ul. Kościuszkowców trzy oddziały, do których uczęszcza 60 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Na piętnaście wolnych miejsc w tych oddziałach będziemy przyjmować kolejne dzieci, mamy już telefoniczne zgłoszenia od rodziców. Jeżeli będzie taka potrzeba, od stycznia uruchomimy kolejne trzy oddziały dla 75 dzieci – mówi Krystyna Dudek, dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 95, które swoją główną siedzibę ma na ul. Żywieckiej 24. To właśnie w jego strukturach działają nowe oddziały przedszkolne na ul. Kościuszkowców 6.

 

Do tej pory Samorządowe Przedszkole nr 95 w Borku Fałęckim mieściło jedynie cztery oddziały na ul. Żywieckiej. Intensywna zabudowa mieszkaniowa spowodowała, że konieczne stało się powiększenie bazy przedszkolnej w tym rejonie. W wyniku inwestycji, która kosztowała budżet miasta około 8 mln zł, przy ul. Kościuszkowców 6 powstał nowy budynek, który docelowo pomieścić może 10 oddziałów, czyli zagwarantować miejsce dla 250 dzieci. Jest to parterowy budynek z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczony. Na łączną powierzchnię użytkową, wynoszącą 2 487 m2, składają się: 10 sal przedszkolnych (6 na parterze i 4 na poddaszu) z węzłami sanitarnymi, kuchnia z częścią magazynową, szatnia dla personelu, pokój intendenta oraz jadalnia, sala zajęć ruchowych, sala zajęć dodatkowych, pomieszczenia administracyjne i socjalne, pomieszczenia techniczne (hydrofornia, wentylatornia, wózkownia i pomieszczenie magazynowe – zlokalizowane w części piwnicznej).

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

przekazanie klucza

Na wyposażenie przedszkola w pomoce dydaktyczne i meble do sal dydaktycznych oraz na wynagrodzenia nauczycieli i pomocy nauczycieli Gmina Miejska Kraków pozyskała środki z funduszy europejskich (projekt „Zwiększenie oferty wychowania przedszkolnego w Gminie Miejskiej Kraków”).

– Do oddziałów przedszkolnych w nowym budynku w zdecydowanej większości uczęszczają dzieci z najbliższej okolicy. Z rozmów z rodzicami wiem, że inwestycja ta była bardzo potrzebna – mówi dyrektor Krystyna Dudek.

Samorządowe Przedszkole Nr 95 co roku organizuje uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości. Tegoroczne odbyły się 10 listopada w nowym budynku przedszkola. – W ten sposób uczymy najmłodszych szacunku do symboli narodowych oraz przywiązania zarówno do małej, jak i dużej ojczyzny – mówi dyrektor. W tym roku do wspólnego świętowania przedszkolaki zaprosiły prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Dzieci zaśpiewały kilka pieśni, w tym „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” i „W domu ojczystym”, a całość zakończyła się odtańczeniem krakowiaka.

dolne t�o