górne tło

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach samorządowych

Zgodnie z § 24 i 25 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1591) zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej są realizowane przez zatrudnionych w szkole specjalistów: psychologa, pedagoga i logopedę.

W krakowskich szkołach samorządowych ogólnodostępnych specjaliści (pedagodzy, psycholodzy, logopedzi i doradcy zawodowi) są zatrudnieni na ponad 482 etatach (uczęszcza do tych szkół 1530 uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego), w szkołach specjalnych na ponad 47 etatach, a w poradniach psychologiczno-pedagogicznych na 221 etatach. Spośród nich 1825 osób posiada dodatkowe kwalifikacje w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a 106 osób jest w trakcie ich nabywania.

Niezależnie od przyznanych powyżej etatów dyrektorzy 49 szkół wystąpili z wnioskami o zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Dotychczas przyznano 653 godziny – 26,12 etatów. Pozostała część wniosków jest analizowana.