górne tło

Modernizm i innowacje. Wizyta delegacji miasta Lwów

Dla przedwojennego Lwowa „nowoczesność” była codziennością! – przekonują organizatorzy wystawy „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”, którą od 1 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. zwiedzać można w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Specjalnie na wernisaż wystawy do Krakowa przyjechała oficjalna delegacja naszego ukraińskiego miasta partnerskiego na czele z Wicemerem Lwowa ds. Rozwoju Panem Andrijem Moskalenko.

Delegacja Miasta Lwowa przebywała w Krakowie od 29 listopada do 1 grudnia. Poza udziałem w wernisażu wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi, który odbył się w MCK 30 listopada 2017 r., delegacja odbyła robocze spotkania w Miejskim Centrum Dialogu oraz w Wydziale Promocji i Turystyki Miasta. Na specjalne życzenie Wicemera Moskalenko, który we Lwowie odpowiada za pion rozwoju miasta, ale także m.in. kulturę i promocję, dla delegacji zorganizowano zwiedzanie Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Centrum Kongresowego ICE Kraków. Goście pozostali pod dużym wrażeniem inwestycyjnego rozwoju Krakowa, ale także potencjału naszego miasta w dziedzinie przemysłu spotkań i branż kreatywnych.

Objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa wystawa „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”, została oficjalnie zainaugurowana 30 listopada i będzie dostępna dla zwiedzających do 8 kwietnia 2018 r. Wystawa po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dla krakowskiego pokazu została zmodyfikowana i poszerzona o dodatkowe działy i eksponaty. Zobaczymy na niej m.in. modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz sześciu kolekcji prywatnych). Prezentowane są również charakterystyczne dla lwowskiej sztuki międzywojennej obrazy, grafika, fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.

Wystawa o lwowskim modernizmie jest już kolejnym przedsięwzięciem MCK dedykowanym miastu Lwów. Przypomnijmy, że wcześniej w MCK zorganizowano m.in. interdyscyplinarny projekt „Nasza Galicja” oraz wystawę prac związanych ze Lwowem malarzy Wołodymyra Kostyrko i Jewhena Rawskiego - „Czekając na Bohatera”.