górne tło

Konkurs na projekt wykorzystania krakowskiego tartanu rozstrzygnięty

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu na pomysł wykorzystania krakowskiego tartanu. Przysłano 12 zgłoszeń konkursowych obejmujących 16 pomysłów, a 5 osób przysłało po 2 projekty. 4 uczestników nie dopełniło formalności wymaganych regulaminem Konkursu, dlatego ich projekty nie mogły zostać wzięte pod uwagę przy ocenie. A oceniano m.in. estetykę projektu, jego funkcjonalność oraz realne – tj. finansowe i logistyczne – możliwości jego realizacji. 

Jury konkursowe zdecydowało, że nagrodę główną otrzyma projekt Davida McGirra pn. Tartan Tram, czyli tramwaj ozdobiony motywem tartanu. Nagrodą jest realizacja projektu,  po uzgodnieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie wszystkich szczegółów technicznych, a planowany termin ekspozycji tartanu na tramwaju to rok 2018.

Wśród innych propozycji znalazło się m.in.: zastąpienie kolorystyki czapraka Lajkonika z bordowej na wzór tartanu; wykorzystanie serwet i bieżników w motywach tartanu przy dekoracji sal w krakowskim Magistracie; zamianę tapicerki siedzisk foteli w pojazdach komunikacji miejskiej na motywy z tartanem; wprowadzenie elementów strojów służbowych pracowników Urzędu Miasta Krakowa w kolorach tartanu, a także pomysł „opakowania” tartanem krakowskich zabytków, pomników czy drzew.

David McGirr zapytany dlaczego właśnie tramwaj? – odpowiedział, że zarówno tartan, jak i tramwaj jest ...środkiem komunikacji! Tartan jest przecież znakiem, który informuje o przynależności do klanu, rodziny, miejsca lub organizacji. Krakowska szkocka krata komunikuje o przyjaźni między Krakowem i Edynburgiem, a tramwaj jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji miejskiej. Gdy David przeczytał o konkursie na pomysł wykorzystania tartanu, od razu przyszedł mu na myśl tramwaj, który jest mocno wpisany w życie miasta i jego mieszkańców. Krakowska szkocka krata jest już jednym  z oficjalnych symboli Krakowa, ale nie jest jeszcze znana wszystkim mieszkańcom, dlatego trzeba im o niej opowiedzieć, a tramwaj zrobi to znakomicie. Szukając informacji przez #szkockakratadlakrakowa będzie można poznać historię powstania krakowskiego tartanu, a także dowiedzieć się, że każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne. Podobnie, jak w przypadku wykorzystania logotypu Krakowa, także i tutaj konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, które są określone w Biuletynie Informacji Publicznej, http://www.bip.krakow.pl/, (e-Urząd, usługi-procedury, Kancelaria Prezydenta).

Zwycięzca konkursu, David McGirr, który w Szkocji był policjantem i detektywem, ożenił się z krakowianką i mieszka w Krakowie od 2011 r. Prowadzi portal dla obcokrajowców mieszkających w naszym mieście: Kraków Expats Directory (krakowexpats.pl), Youtube Channel  - Kraków TV, a także - jako że jego pasją jest fotografia – organizuje zwiedzanie naszego miasta w ramach Kraków Photo tours – fotograficznych wycieczek po mieście. 

Czy krakowski szkocki tartan stanie się popularny wśród krakowian? Mamy nadzieję, że tak. Oprócz tego, że jest nasz, jest też bardzo ładnym, kolorowym wzorem.  No i w tym sezonie przyszła moda na kraty...