górne tło

Znamy „Miejsca przyjazne seniorom” A.D. 2017

Oddany czytelnik to skarb dla każdej biblioteki. Często najwierniejszymi gośćmi publicznych wypożyczalni są seniorzy i seniorki. Krakowscy bibliotekarze najwyraźniej wiedzą, jak zaskarbić sobie ich uwagę i przychylność – ku obopólnym korzyściom. W tegorocznej, siódmej edycji krakowskiego konkursu „Miejsce przyjazne seniorom” w gronie zdobywców tego tytułu znalazło się aż pięć placówek bibliotecznych, cztery z nich to filie Biblioteki Kraków. Certyfikaty, dyplomy i wyróżnienia przyznano 11 grudnia podczas gali finałowej konkursu, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wydarzenie otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W tym roku w konkursie „Miejsce przyjazne seniorom” przyznano siedem certyfikatów, sześć wyróżnień oraz pięć dyplomów.

Tytuł „Miejsca przyjaznego seniorom” zdobyły:

Wyróżnienia za działania podejmowane na rzecz seniorów otrzymało sześć instytucji:

Dyplomy za udział w akcji z zachętą do podejmowania więcej działań na rzecz seniorów otrzymały:

Po raz pierwszy wyróżniono także seniorów-wolontariuszy działających w Centrach Aktywności Seniorów. Taki plebiscyt będzie się odtąd odbywał co roku – ma promować wśród członków CAS-ów ideę pracy na rzecz dobra wspólnego i integrować społeczność lokalną. Specjalna komisja weryfikacyjna będzie przyznawała najaktywniejszym wolontariuszom będącym członkami Centrów wyróżnienia w dwóch kategoriach: za działalność na rzecz Centrów Aktywności Seniorów i za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

W tym roku dyplomy i nagrody za działalność na rzecz społeczności CAS otrzymały:

Z kolei dyplomy i nagrody za działalność na rzecz społeczności lojalnej odebrały:

Specjalną nagrodę otrzymała Janina Woźniak, która koordynuje działalnością Centrów Aktywności Seniorów na terenie Krakowa.

 

 

Konkurs „Miejsce przyjazne seniorom” odbył się już po raz siódmy. Organizatorem i realizatorem akcji ze strony Gminy Miejskiej Kraków jest Biuro Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, a ze strony Województwa – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Dzięki tej inicjatywie z roku na rok zwiększa się liczba miejsc, w których seniorzy mogą czuć się wygodnie i bezpiecznie: kawiarni, sklepów, aptek, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, medycznych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej i innych. Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków co roku wspólnie z seniorami wizytują zgłoszone do konkursu miejsca i tym, które spełniają odpowiednie wymagania, przyznają certyfikaty. To nie tylko dowód uznania za wyjście naprzeciw potrzebom starszych mieszkańców, ale także promocja tego rodzaju inicjatyw i zachęta do działań prosenioralnych, np. do odpowiedniego dostosowania architektury czy oferowania produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy. Miejsca nagrodzone w ramach akcji mogą przez trzy lata posługiwać się specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

Tegoroczną galę finałową VII edycji konkursu „Miejsce przyjazne seniorom” uświetnił występ zespołu Prasłowianki – działającej od 2009 r. grupy wokalno-instrumentalnej, złożonej z byłych członków Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe pieśni krajów słowiańskich, głównie bałkańskich: Serbii, Macedonii, Dalmacji, Bośni, Chorwacji itd. Entuzjazm i spontaniczność artystów gwarantują niezapomnianą atmosferę. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych PASIOS.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Gala finałowa - Miejsce przyjazne seniorom 2017