górne tło

Młodzi radni chwalą się sukcesami

4 lata mijają od kiedy powstała Młodzieżowa Rada Krakowa. O jej działaniach radnym z Komisji Edukacji opowiadał przewodniczący MRK Patryk Brózda.

Przedstawił on najważniejsze działania młodych radnych w mijającej kadencji.  A były to takie inicjatywy jak wigilia dla samorządów uczniowskich, pomoc dla jednej rodziny w ramach „Szlachetnej paczki” czy też złożenie projektu uchwały ws. odpłatności za bilet komunikacji miejskiej w wypadku niedziałającego biletomatu w pojeździe. Najważniejszy jednak ma być organizowany w kwietniu Kongres Młodzieżowych Rad, który odbędzie się w Krakowie. Patryk Brózda przedstawił plan tegorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Młodzieżowych Rad oraz poprosił o dodatkowe środki na działalność Rady. Sprzeciwu nie było, wszyscy członkowie komisji byli pod wrażeniem działalności młodszych kolegów i zgodzili się wystosować pismo do prezydenta z prośbą o przekazanie 20 tys. złotych na działalność MRK, w tym na pomoc w zorganizowaniu kongresu.

Następnie komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie wdrożenia dziennika elektronicznego w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Kraków, według druku nr 2643. W projekcie tym – referowanym przez radnego Łukasza Słoniowskiego – chodzi o to, że obecnie w 142 krakowskich samorządowych szkołach zostały wdrożone dzienniki elektroniczne różnych producentów oraz o różnym oprogramowaniu. Szkoły ponoszą związane z tym koszty, które znacznie się różnią miedzy sobą (od 299 zł do 34 499 zł). Organ prowadzący nie może narzucić szkołom formy prowadzenia dzienników. Może jednak podjąć działania o charakterze koordynacyjnym i wesprzeć te szkoły, które chciałyby wprowadzić to rozwiązanie, jednak nie dysponują wystarczającymi środkami. Wdrożenie jednolitego rozwiązania może pozwolić na ograniczenie ponoszonych kosztów, standaryzacja pozwoli zaś na lepsze wsparcie techniczne, a także ułatwi przesyłanie dokumentów między szkołami.

Na posiedzeniu komisji pojawił się też Jan Żądło, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, który opowiadał o Karcie Krakowskiej. Karta Krakowska ma oferować zniżki w następujących dziedzinach: komunikacja miejska, kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, gastronomia i sklepy oraz usługi. Początkowo dzięki karcie będziemy mogli kupić taniej o 20 proc. bilety okresowe na komunikację miejską. Aby dostać Kartę Krakowską należy być zameldowanym w Krakowie lub płacić tu podatki. Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wprowadzenia i realizacji programu pn. Karta Krakowska.

Na koniec komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ws. przekształcenia oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 157 w Krakowie, ul. Ludwika Rydygiera 20 w Samorządowe Przedszkole nr 42 w Krakowie, ul. Ludwika Rydygiera 20 oraz utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 w Krakowie, ul. Ludwika Rydygiera 20.