górne tło

Zieleń dla czystego powietrza – konferencja naukowa w Krakowie

20 lutego odbyła się konferencja naukowa pt. „Zieleń dla czystego powietrza”, zorganizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Celem wydarzenia była popularyzacja korzystnego wpływu roślinności na jakość powietrza i zdrowie człowieka. Partnerem konferencji było miasto Kraków.

Kraków od lat walczy z problemem smogu. Powaga sytuacji sprawiła, że miasto jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań w walce o wolne od zanieczyszczeń, zdrowe powietrze. Jednym ze skutecznych remediów jest naturalna roślinność. Kwestii tej poświęcona będzie, nieprzypadkowo odbywająca się właśnie w Krakowie, konferencja naukowa „Zieleń dla czystego powietrza”. Problem smogu dotyka jednak praktycznie wszystkich polskich miast.

Zieleń zewnętrzna i wewnętrzna istotnie przyczynia się do poprawy jakości otaczającego nas powietrza. Krakowskie wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy o roślinności jako efektywnym rozwiązaniu problemu smogu i zanieczyszczenia powietrza. Organizatorzy konferencji skupią się na zastosowaniu roślin w miejscach pracy i przestrzeniach publicznych – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – gdzie jej umiejętne zaaranżowanie nie tylko skutecznie oczyszcza zanieczyszczone smogiem czy substancjami pochodzącymi z farb, wykładzin, sprzętu biurowego i ogrzewania powietrze, ale również ma dodatni wpływ na zdrowie, samopoczucie, kreatywność, wydajność pracy i nauki człowieka.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki badań naukowych wskazujących na wpływ zieleni na jakość powietrza, a także najnowsze trendy, które wykorzystują tę wiedzę w praktyce, w architekturze wnętrz i krajobrazu – „biophilic design” i „urban green”.

Z intencją upowszechnienia tej wiedzy konferencja „Zieleń dla czystego powietrza” zgromadziła specjalistów i ludzi nauki różnych dziedzin, tj.: medycyny, architektury i urbanistyki, agrokultury i ogrodnictwa, czy bioetyki, którzy przedstawili zgromadzonym gościom zalety aranżacji miejsc publicznych z uwzględnieniem właściwej ilości zieleni.

Wśród prelegentów większość stanowili przedstawiciele krakowskiej kadry naukowej, w tym reprezentantka jednego z organizatorów wydarzenia, Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z ramienia Ambasady Królestwa Niderlandów wystąpiło dwóch prelegentów, specjalistów od „urban green”. Ponadto wykłady wygłosili m.in. przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, czy prof. Włodzimierz Tyburski, wybitny specjalista w obszarze bioetyki.

Adresatami konferencji były osoby indywidualne i przedstawiciele różnych instytucji oraz władz lokalnych, odpowiedzialni za kształtowanie przestrzeni publicznych, a także media, co umożliwiło szersze zaprezentowanie idei wydarzenia.

Konferencja „Zieleń dla czystego powietrza” jest kontynuacją zeszłorocznego, warszawskiego wydarzenia „Zieleń i światło”, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką. 15 lutego z inicjatywy ambasady zostanie postawiony odkurzacz antysmogowy w Krakowie, mający zwrócić uwagę na problem smogu w mieście. Również Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego jest zaangażowana w „zieloną” ideę, propagując m.in. socjoogrodnictwo i hortiterapię.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej wydarzenia.

Konferencja Zieleń dla Czystego Powietrza