górne tło

Finał Roku Tadeusza Kościuszki

Portret zbiorowy krakowian w czapkach krakuskach, lekcja śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”, zlot młodzieży, zasadzenie pamiątkowego platana, zawody biegowe – to tylko niektóre wydarzenia w ramach zakończenia Roku Tadeusza Kościuszki, które odbyły się 12 – 15 października w Krakowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom za liczny i aktywny w nich udziału!

 - Wydarzenie na Rynku podkreśli znaczenie postaci generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Jest świetnym facetem, któremu należy dodać splendoru – powiedział na konferencji prasowej Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, zapraszając do wykonania zdjęcia w czapkach krakuskach oraz przypomnienia Tadeusza Kościuszki przez piosenkę podczas wspólnej lekcji śpiewania.

Mieczysław Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Kopciuszki, przedstawił program zlotu młodzieży szkół im. Tadeusza Kościuszki, który 12 października rozpocznie się na Kopcu Kościuszki. – Chodzi o to, aby młode pokolenie przeniosło pamięć o historii na następne pokolenie – podkreślił Prezes Mieczysław Rokosz. – Kościuszko zasługuje na wdzięczność i ciągle posiadamy wobec jego zasług dług wdzięczności. Fenomen Kościuszki polega na tym, że to człowiek zgody narodowej – dodał.

Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach z drabiny wozu strażackiego wykonał fotograf Wiesław Majka. Wszyscy, którzy chcieli znaleźć się na zdjęciu, pojawili się w sobotę, 14 października, o godz. 15.00 na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawił się… Tadeusz Kościuszko. Od godziny 14.30 na miejscu można było odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie  można pobrać TUTAJ – wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

 

O godz. 15.30 rozpoczęła się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta zapewniła 4000 bezpłatnych śpiewników. Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Osoby, które jako pierwsze przyjdą po odbiór śpiewnika, otrzymały również bezpłatnie płyty.

Sobotnie atrakcje rozpoczął przedpołudniowy spektakl teatralny w Kinie Kijów zatytułowany „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz. Po występie w wykonaniu młodzieży z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odbyło się spotkanie z autorką sztuki i prezentacja jej najnowszej książki: „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii”.

To nie jedyne finałowe wydarzenia w ramach Roku Tadeusza Kościuszki:

W czwartek, 12 października o godz. 17.00 na kopcu Kościuszki odbyła się inauguracja zlotu młodzieży szkół im. Tadeusza Kościuszki z udziałem władz miejskich i regionalnych, zaproszonych gości z całego świata, a także szkolnych pocztów sztandarowych i samych uczniów. Podczas uroczystości na kopcu Kościuszki została zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”.

Wyhodował ją prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski. Charakteryzuje ją aksamitny, bordowy kolor i obfite kwitnienie. Nie bez powodu to właśnie róża ma uczcić pamięć bohatera. Z historii wiemy, że Kościuszko bardzo lubił prace ogrodowe i pasjonowała go hodowla róż. Projektował ogrody dla polskich magnatów, urządził m.in. słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś.

Jednym z punktów uroczystości na kopcu Kościuszki było ślubowanie uczniów klas pierwszych IV LO w Krakowie – najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Naczelnika, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Potem młodzież zgromadzona na zlocie przeszła w korowodzie z pochodniami na szczyt kopca.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Rok Kościuszki

Z kolei w piątek, 13 października, uczestnicy zlotu wzięli udział w miejskiej grze terenowej śladami Tadeusza Kościuszki, która rozpocznie się przy płycie Kościuszki na Rynku Głównym. Zwiedzali miasto i miejsca związane z Kościuszką. Natomiast o godz. 16:30 na Plantach, pomiędzy ulicami Szewską i św. Anny, został zasadzony pamiątkowy platan z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci. 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

platan

W ramach wydarzeń towarzyszących odbyła się również 13 października, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa Międzynarodowa Konferencja Środowisk Kościuszkowskich „Integracja wokół Kościuszki”.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

konfa

W dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, tj. 15 października odbyły się uroczystości w Katedrze na Wawelu. Zainaugurowało je o godz. 9.30 złożenie kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Krypcie św. Leonarda. O godz. 9:45 usłyszeliśmy głos Dzwonu Zygmunta, a o godz. 10:00 rozpoczęła się msza, po której w krypcie św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag Tadeusza Kościuszki, zostały złożone kwiaty i wieńce.

Ostatnim akcentem obchodów Roku Tadeusza Kościuszki był bieg „5 dla Kościuszki”. Bieg wystartował  o godz. 11.00 spod TAURON Areny Kraków razem z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, w którym zarejestrowało się ponad 800 osób. Dystans biegu to 5 kilometrów a najlepszymi okazali się: Rusłan Savczyk z czasem 00:14:48 oraz Oksana Raita z czasem 00:17:15.

Przypomnijmy, że rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki - jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Inauguracja Roku Kościuszkowskiego w Krakowie odbyła się 24 marca br. na Rynku Głównym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, mieszkańcy Krakowa i turyści. W ramach Roku Kościuszkowskiego odbywały się wystawy, wykłady, lekcje muzealne.

foto