górne tło

Rozwój Krakowa pod lupą komisji

Jak wygląda rozwój gospodarczy Krakowa? Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Rozmawiano o tym podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Rozwoju Gospodarczego.

Informację o sprawozdaniu z realizacji uchwały nr CXVI/1830/14 Rady Miasta Krakowa z 24 września 2014 r. w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie rozwoju gospodarczego i innowacji na terenie Gminy Miejskiej Kraków wg stanu na 31 grudnia 2017 r. przedstawił Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Rafał Kulczycki. Jak wyjaśnił, rozwój gospodarczy opiera się na następujących elementach: współpraca z krakowskimi wyższymi uczelniami w dziedzinie innowacyjności, diagnozy potrzeb na rynku pracy, dopasowania programów kształcenia do wymogów rynku pracy; promocja przedsiębiorczości innowacyjnej i akademickiej, także we współpracy z miastami partnerskimi; współpraca z podmiotami innowacyjnymi (klastry, start-upy, inkubatory przedsiębiorczości); promocja instytucji organizujących fundusze finansujące przedsiębiorstwa innowacyjne oraz programów i instrumentów wsparcia; kontynuacja „Platformy Innowacyjności" wspólnie z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Transferu Technologii Akademii Górniczo-Hutniczej, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH, Jagiellońskim Centrum Innowacyjności i Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości; kontynuacja prac zespołu ds. Innowacji B+R (wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Krakowską i Wyższa Szkołą Zarządzania i Bankowości w Krakowie) oraz współpraca z instytucjami okołobiznesowymi (Krakowski Park Technologiczny, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego).

Jak poinformował dyrektor Kulczycki, więcej informacji mogą zainteresowani radni zasięgnąć u dyrektorów odpowiednich jednostek realizujących te zadania.

Radny Michał Drewnicki chciał wiedzieć na jakim etapie jest projekt Nowa Huta Przyszłości. W odpowiedzi usłyszał, że obecnie miasto zajmuje się „poprawianiem struktury dla przedsiębiorczości”.

Na koniec, na wniosek radnego Łukasza Wantucha komisja złożyła wniosek do prezydenta o analizę ekonomiczną i estetyczną, pomysłu, aby w rejonach, w których nie ma dostępu do gazu rurowego, zamiast zbiorników gazu przy każdym domu zrobić jeden zbiornik ukryty na cztery gospodarstwa domowe.